Kablosuz ağ güvenlik protokollerinin incelenmesi ve performans karşılaştırması
Analysis and performance comparison of security protocols for wireless networks
- Tez No: 398615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA YILTAŞ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz dünyasında teknoloji günlük hayatımızın önemli bir parçasını oluşturmaktadır; ayrıca günlük hayatımızda Ethernet'ten kablosuz ağlara kadar uzanan yelpazede taşınabilirlik ve esneklik için sürekli artan bir talep bulunmaktadır. Kablosuz ağ kavramı ilk olarak 20 yıldan uzun bir süre önce önerilmiş olsa da Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN) teknolojilerinin ilk ortaya çıkışı 1990'ların sonlarıdır. Bu çalışma temel olarak IEEE 802.11a/b/g /n/ac spesifikasyonları ve özellikle IEEE 802.11n standardına dayalı WLAN için bulunan güvenlik protokollerinin analizi üzerine odaklanmaktadır. Mevcut hücresel ağlarla karşılaştırıldığı zaman bir WLAN sistemi çok daha yüksek iletim oranlarına ve daha düşük iletim mesafesine sahiptir. Bu tezde kablosuz güvenlik protokollerinin performansını analiz ettik ve WEP 64bit, WEP 128bit, WPA-PSK/WPA2-PSK gibi farklı kablosuz güvenlik protokollerinin şifre kırma testlerini açıkladık. Bu çalışmanın ilk bölümlerinde konunun genel bakışına ve literatür araştırmasına odaklandık. İkinci bölümde, ilk ikisi WEP 64 /128 bit ve WPA-PSK/WPA2-PSK güvenlik protokollerinin şifre kırma süreçlerini gösteren üç uygulamayı gerçekledik. İlk iki uygulama boyunca tüm kablosuz güvenlik protokollerinin kırılabilir olduğuna değindik ve son uygulama ile değişik kablosuz güvenlik protokollerinin ağ performansı üzerine etkisini, TCP veya UDP protokollerinin yerel Ethernet kablosu veya IEEE802.11n kablosuz bağlantısı kullandıkları durumlara göre ölçüm yaptık. Sonuç olarak, kendi ağımızı daha güvenli mekanizmalara uygulayarak ağ yükünün düştüğünü elde ettik.
Özet (Çeviri)
In the current world, technology has become a vital part to our daily lives; moreover, there is an increased demand for mobility and flexibility in our daily life that leads the development from Ethernet to wireless networks. Although the concept of a wireless network was firstly proposed more than two decades ago, but in late 1990 Wireless Local Area Network (WLAN) technologies emerged. This study mainly focus on the analysis of security protocols for WLAN based on IEEE 802.11a/b/g /n/ac specifications especially the IEEE 802.11n standard. Compared with the current cellular networks, a WLAN system has much higher transmission rates and shorter transmission range. In this dissertation we analyzed the performance of wireless security protocols and also described the cracking tests for different wireless security protocols such WEP 64bit, WEP 128bit, WPA-PSK/WPA2-PSK. In the first sections of this study we focused on the general overview and literature review of the topic. In the second section, we performed three applications in which the first two demonstrates the cracking processes of WEP 64 /128 bit and WPA-PSK/WPA2-PSK security protocols. During the first two applications we noticed that all wireless security protocols are breakable. The last application measures impact of different wireless security protocols on the network performance in case of TCP protocol or UDP protocol while using local Ethernet cable or IEEE802.11n wireless connection. Consequently, we obtained that the network throughput decreased as we implemented our network to more secure mechanisms.