Kontrollü ilaç salım sistemleri için polimer kompozit malzemelerin geliştirilmesi, karakterizasyonu ve uygulaması
The developing characterization and application of the polymer composites for the controlled drug release systems
  1. Tez No: 398625
  2. Yazar: SİBEL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde kontrollü ilaç salım sistemlerinde biyomalzemeler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu malzemelerin önemli etkisi ilaç dozunu azaltmak, ilacın yan etkilerinden korumak ve ilacı hedef bölgeye göndermektedir. Ayrıca bu malzemeler biyobozunur olduklarından zararlı etkileri yoktur. Bu tez çalışmasında, biyopolimerlerden yararlanarak nanobiyomalzemeler hazırlanmıştır. Hazırlanan bu malzemelerin morfolojik ve yapısal özellikleri SEM ve FTIR kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca bu malzemelerin şişme özelliklerini incelemek için çeşitli pH'larda (2,02; 4,01; 6,78; 8,7; 10,7; 12,4) hazırlanan tampon çözeltilerde şişme yüzdeleri bulunmuştur. Kitosan, poliakrilik asit graft kopolimerine farklı oranlarda kil katılarak oluşturulan mikropartiküllere çapraz bağlayıcı ve sodyum aljinat eklenmesiyle biyoküreler hazırlanmıştır. Tüm örneklerde şişme miktarları oldukça yüksek olup en iyi şişme değeri pH=6,78 olan tampon çözelti içinde %3236 olarak bulunmuştur. İki farklı ilaç aktif madde (pantoprazol ve deksketoprofen trometamol) kullanılarak ilaç salım özellikleri incelenmiştir. pH=2,1 ve pH=7,3 olmak üzere mide ve bağırsak pH'larında çalışılmıştır. Bağırsak pH'sında her iki ilaç aktif maddenin salım yüzdesi daha fazla bulunmuştur. İlaç salım çalışmaları 20°C ve 37°C' de yapılmıştır. Salım kinetiğini incelemek için Sıfırıncı derece kinetik ve Korsmeyer-Peppas kinetik modeli kullanılmıştır. Pantoprazolun salım kinetiğinin her iki modele de uyduğu ve salımının difüzyon yoluyla olduğu gözlenmiştir. Deksketoprofen trometamol ise Sıfırıncı derece kinetiğe uyduğu, Korsmeyer-Peppas modelinden ise saptığı görülmüştür. Bu çalışmada hazırlanan malzemelerin sıcaklık ve pH'a duyarlı ilaç salım sistemlerine uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, biomaterials are widely used in the controlled drug release systems. The significant effect of those materials is to reduce the drug dose and its side effects and send the drug into the target region. In addition, these materials are biodegradable and therefore they have no harmful effect. In this thesis, nanobiomaterials were prepared by utilizing biopolymers. The morphological and the structural properties of these materials were examined using SEM and FTIR, respectively. The swelling properties of these materials were investigated in the buffer solutions at various pH levels (2,02; 4,01; 6,78; 8,7; 10,7; 12,4) and swelling percentages were found. Crosslinked biospheres were prepared by adding of clay with different ratio, crosslinking agent and sodium alginate to the chitosan polyacrylic acid graft copolymer. The amount of the swelling is quite high in all prepared samples and the best swelling value was found to be 3236 % at pH = 6,78% in the buffer solution. The drug release properties were investigated by using two different drug active ingredients (pantoprazole and dexketoprofen trometamol). For the stomach and intestinal systems at two different the pH values as 2,1 and 7,3 were studied, respectively. The percentage of the release were found more in the intestinal pH. Drug release studies were conducted at 20°C and 37°C. The zero order and Korsmeyer-Peppas kinetic models were used to study the drug release kinetic. It was observed that Pantoprazole release kinetics was followed both of these models and it releases via diffusion. Dexketoprofen trometamol complied with zero-order kinetics and deviated from the Korsmeyer-Peppas model. It was found that these materials prepared in this study are suitable for the pH and temperature sensitive drug release systems.