Yumuşak çelik yüzeyinde antikorozif özelliğe sahip dodesilbenzensülfonat katkılı polipirol kaplamanın elektrokimyasal sentezi.
Electrochemical synthesis of dodecylbenzenesulfonate doped polypyrrole coating with anticorrosive property on the mild steel.
- Tez No: 398637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, sodyum dodesilbenzensülfonat (SDBS) içeren oksalik asit çözeltisinde polipirol-dodesilbenzensülfonat (PPy-DBS) kaplama yumuşak çelik elektrot yüzeyinde elektrokimyasal olarak sentezlendi. Bu amaçla, ilk olarak yumuşak çelik (ST 37) elektrot 0,3 mol L−1 oksalik asit çözeltisinde pasivize edildi ve daha sonra bu çözeltiye pirol ve SDBS ilave edilerek elektrot yüzeyinde dönüşümlü voltametri yöntemiyle polimer kaplama elde edildi. PPy-DBS filmlerinin korozyona karşı koruma davranışlarını etkileyen; üst potansiyel (0,8 V; 0,9 V; 1,0 V), tarama hızı (10 mV s−1, 25 mV s−1, 50 mV s−1, 100 mV s−1) ve döngü sayısı (5, 10, 20, 50) parametreleri araştırıldı ve optimum sentez koşulları belirlendi. PPy-DBS kaplama dönüşümlü voltametri, FT-IR spektroskopisi ve SEM yöntemleri ile karakterize edildi. Polimer kaplı yumuşak çeliğin korozyon koruma özelliği 0,5 mol L−1 HCl ve 0,5 mol L−1 H2SO4 çözeltisinde potansiyodinamik polarizasyon, elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve elektrokimyasal frekans modülasyonu (EFM) yöntemleri ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, polypyrrole-dodecylbenzenesulfonate (PPy-DBS) coating the electrochemically was prepared on mild steel in oxalic acid solution including sodium dodecylbenzenesulfonate (SDBS). For this aim, firstly mild steel (ST 37) electrode was passivated in 0.3 mol L−1 oxalic acid solution, then the polymer coating was synthesized with cyclic voltammetry method on this surface after addition of pyrrole and SDBS to this solution. The effects of electrochemical synthesis parameters, such as upper potential (0.8 V; 0.9 V; 1.0 V), scan rate (10 mV s−1, 25 mV s−1, 50 mV s−1, 100 mV s−1) and cycle number (5, 10, 20, 50), on the protective behaviors of PPy-DBS films were investigated and the optimum synthesis conditions were determined. PPy-DBS coating was characterized by cyclic voltammetry, FT-IR spectroscopy and SEM methods. Corrosion protection behavior of this polymer-coated mild steel was investigated in 0.5 mol L−1 HCl and 0.5 mol L−1 H2SO4 solutions by potentiodynamic polarization, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and electrochemical frequency modulation (EFM) methods.