Homojen olmayan yarı düzlem için bir temas problemi
A contact problem for nonhomogeneous half plane
  1. Tez No: 398646
  2. Yazar: AYŞE TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tez çalışmasında rijit iki panç ile ittirilen elastik bir yarı düzlem için sürtünmesiz temas problemi ele alınmıştır. Tez çalışması dört bölüm ve kaynaklar dizininden oluşmaktadır. Birinci bölümde, günümüze kadar yapılmış olan temas problemleri ve singüler integral denklemlerin çözümüne ait bazı çalışmalar özetle sunulmuştur. İkinci bölümde, yarı düzlem ve iki panç sistemi arasında sürtünmesiz bir temas problemi tanımlanmış, gerekli sınır şartları ve elastisite teorisi denklemleri kullanılarak bir integral denklem sistemi elde edilmiştir. Yarı düzlem homojen olmayan ve homojen kısmın birleşiminden ibarettir. Söz konusu integral denklemler sistemi, Gauss-Chebyshev kuadratürü ve kollokasyon metodu kullanılarak bir lineer cebirsel denklemler sistemine dönüştürülmüştür. Üçüncü bölümde, bahse konu olan yarı düzlem için temas problemi sayısal olarak incelenmiştir. Panç sistemi altındaki basınç dağılımı, elastik yarı düzlemin geometrik ve mekanik özelliklerine bağlı olarak irdelenmiştir. Dördüncü bölümde tez çalışmasında elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the frictionless contact problem for an elastic half plane pushed by two rigid punches is considered. This study consists of four chapters and references sections. In chapter 1, from past to present some studies on the contact problems and singular integral equations are mentioned. In chapter 2, contact problem between half plane and two rigid punches is defined and corresponding integral equation system is obtained with appropriate boundary value conditions and using equations of elasticity theory. The half plane is consisted from combination of homogeneous and nonhomogeneous parts. The considired integral equations system is reduced to a linear equations system by using Gauss-Chebyshev quadrature and collocation method. In chapter 3, the considired problem for half plane is examined numerically. Distribution contact pressure beneath the punches system is investigated depending on geometrical and mechanical qualities of elastic half plane. In chapter 4, the obtained results are given.