Bir firmada stok kontrol sistemine öneriler ve kanban uygulaması
Suggestions to the stock control systems and kanban application at a firm
  1. Tez No: 39865
  2. Yazar: ALİ ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL YENERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Mevcut bir firmadaki Envanter Sisteminin ele alındığı bu tezde ilgili konunun dört ana kısımda incelenmesi uygun gö rülmüştür. ilk kısım Envanter Planlama Sisteminin ait konularından biri olan Stok Kontrol Sisteminin tanıtımına ve sistemi oluş turan önemli unsurların gözden geçirilmesine ayrılmıştır. ikinci kısımda ise ele alınan firmanın mevcut stok kont rol sistemi gözden geçirilmekte ve potansiyel sorunlar ele alınıp çözüm önerileri getirilmektedir. Üçüncü kısımda üretim hattı için uygulanması düşünülen (JIT) Kanban Sistemi hakkında açıklayıcı bilgiler verilmekte dir. Dördüncü kısımda ise kariban sisteminin mevcut bir üretim hattına uygulanma aşamalarını, sistemin uygulanmasını ve si- mülasyon yaklaşımı ile sistemin çalışması için optimum değer lerin analiz edilmesini içermektedir. Analiz sonuçları bölüm sonunda verilmektedir. -XX-
Özet (Çeviri)
SUMMARY SUGGESTIONS TO THE STOCK CONTROL SYSTEM AND KANBAN APPLICATION AT A FIEM An inventory problem exists when it is necessary to stock pysical goods or commodities for the purpose of satisfying demand over a specified time horison {finite or infinite). Almost every business must stock goods to ensure smooth and efficient running of its operation. Decisions regurding how much and when to order are typical of every inventory problem. The required demand may be satisfied by stocking once for the entire time horizon or by stocking separetely for every time unit of the horison. The two cases correspon to overstocking {with respect to one time) and understocking {with respect to the entire horison). An overstock requires higher invested capital per unit but less frequent occurencess of shortages and placement of orders. An understock, on the other hand, decreases the frequency of ordering as well as the risk of running out of stock. The two extreme situations are costly. Decisions requrding the quantity ordered and the time at which it is ordered may thus be based on the minimisation of an approciate cost function that balances the total costs resulting from overstocking and understock. In most real-life situations, inventory manegement usually involves a large number of items ranging in price fromrelatively inexpensive to possibly very expensive units. Since inventory in reality represents idle capital, it is natural that inventory control be exercised on items that are significantly responsible for the increase in capital cost. Thus routine items, such bolts and nuts, contribute insignificant to capital cost when compared with items involving expensive spare parts. ?x-ÖZET Mevcut bir firmadaki Envanter Sisteminin ele alındığı bu tezde ilgili konunun dört ana kısımda incelenmesi uygun görülmüştür. ilk kısım Envanter Planlama Sisteminin ait konularından biri olan Stok Kontrol Sisteminin tanıtımına ve sistemi oluş turan önemli unsurların gözden geçirilmesine ayrılmıştır. ikinci kısımda ise ele alınan firmanın mevcut stok kont rol sistemi gözden geçirilmekte ve potansiyel sorunlar ele alınıp çözüm önerileri getirilmektedir. Üçüncü kısımda üretim hattı için uygulanması düşünülen (JIT) Kanban Sistemi hakkında açıklayıcı bilgiler verilmekte dir. Dördüncü kısımda ise kariban sisteminin mevcut bir üretim hattına uygulanma aşamalarını, sistemin uygulanmasını ve si- mülasyon yaklaşımı ile sistemin çalışması için optimum değer lerin analiz edilmesini içermektedir. Analiz sonuçları bölüm sonunda verilmektedir. -XX-SUMMARY SUGGESTIONS TO THE STOCK CONTROL SYSTEM AND KANBAN APPLICATION AT A FIEM An inventory problem exists when it is necessary to stock pysical goods or commodities for the purpose of satisfying demand over a specified time horison {finite or infinite). Almost every business must stock goods to ensure smooth and efficient running of its operation. Decisions regurding how much and when to order are typical of every inventory problem. The required demand may be satisfied by stocking once for the entire time horizon or by stocking separetely for every time unit of the horison. The two cases correspon to overstocking {with respect to one time) and understocking {with respect to the entire horison). An overstock requires higher invested capital per unit but less frequent occurencess of shortages and placement of orders. An understock, on the other hand, decreases the frequency of ordering as well as the risk of running out of stock. The two extreme situations are costly. Decisions requrding the quantity ordered and the time at which it is ordered may thus be based on the minimisation of an approciate cost function that balances the total costs resulting from overstocking and understock. In most real-life situations, inventory manegement usually involves a large number of items ranging in price fromrelatively inexpensive to possibly very expensive units. Since inventory in reality represents idle capital, it is natural that inventory control be exercised on items that are significantly responsible for the increase in capital cost. Thus routine items, such bolts and nuts, contribute insignificant to capital cost when compared with items involving expensive spare parts. ?x-ÖZET Mevcut bir firmadaki Envanter Sisteminin ele alındığı bu tezde ilgili konunun dört ana kısımda incelenmesi uygun gö rülmüştür. ilk kısım Envanter Planlama Sisteminin ait konularından biri olan Stok Kontrol Sisteminin tanıtımına ve sistemi oluş turan önemli unsurların gözden geçirilmesine ayrılmıştır. ikinci kısımda ise ele alınan firmanın mevcut stok kont rol sistemi gözden geçirilmekte ve potansiyel sorunlar ele alınıp çözüm önerileri getirilmektedir. Üçüncü kısımda üretim hattı için uygulanması düşünülen (JIT) Kanban Sistemi hakkında açıklayıcı bilgiler verilmekte dir. Dördüncü kısımda ise kariban sisteminin mevcut bir üretim hattına uygulanma aşamalarını, sistemin uygulanmasını ve si- mülasyon yaklaşımı ile sistemin çalışması için optimum değer lerin analiz edilmesini içermektedir. Analiz sonuçları bölüm sonunda verilmektedir. -XX-SUMMARY SUGGESTIONS TO THE STOCK CONTROL SYSTEM AND KANBAN APPLICATION AT A FIEM An inventory problem exists when it is necessary to stock pysical goods or commodities for the purpose of satisfying demand over a specified time horison {finite or infinite). Almost every business must stock goods to ensure smooth and efficient running of its operation. Decisions regurding how much and when to order are typical of every inventory problem. The required demand may be satisfied by stocking once for the entire time horizon or by stocking separetely for every time unit of the horison. The two cases correspon to overstocking {with respect to one time) and understocking {with respect to the entire horison). An overstock requires higher invested capital per unit but less frequent occurencess of shortages and placement of orders. An understock, on the other hand, decreases the frequency of ordering as well as the risk of running out of stock. The two extreme situations are costly. Decisions requrding the quantity ordered and the time at which it is ordered may thus be based on the minimisation of an approciate cost function that balances the total costs resulting from overstocking and understock. In most real-life situations, inventory manegement usually involves a large number of items ranging in price fromrelatively inexpensive to possibly very expensive units. Since inventory in reality represents idle capital, it is natural that inventory control be exercised on items that are significantly responsible for the increase in capital cost. Thus routine items, such bolts and nuts, contribute insignificant to capital cost when compared with items involving expensive spare parts. ?x-