The effects of microencapsulation of pistachio nut (Pistachio vera L.) oil on its physical properties
Mi̇kroenkapsülasyonun fıstık (Pistachio vera L.) yağının fi̇zi̇ksel özelli̇kleri̇ üzeri̇ndeki̇ etki̇leri̇
  1. Tez No: 398655
  2. Yazar: FULDEN KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR BÜLENT BELİBAĞLI, PROF. DR. AYHAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Antep fıstığı'dan (Pistacia vera L )çıkarılan yağ, kapsüle edilmiş ve püskürtmeli kurutucuda kurutulmuştur. Püskürtmeli kurutucuda 160°C, 180°C ve 200°C olarak 3 farklı sıcaklık değeri ile çalışılmış, kaplama materyali olarakta peyniraltı suyu protein izolatı, sodyum kazeinat ve soya protein izolatı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda mikrokapsülasyon etkinliği en yüksek kaplama materyali olarak sodyum kazeinat tespit edilirken, en yüksek etkinlik için en uygun sıcaklığında 180°C olduğu belirlenmiştir. Net ürün kazanımı sodyum kazeinat emulsiyonunda en yüksek iken, soya protein izolatı emulsiyonunda en düşük kazanım olduğu saptanmıştır. Ürün kazanımı baz alınarak analizler karşılaştırıldığında her 3 proteininde en yüksek performans ile çalıştığı sıcaklığın 180°C olduğu gözlemlenmiştir. Yağların oksidasyon değerlerini belirten en önemli verilerden biri olan peroksit değeri, her bir numune için tespit edilmiştir. Elde edilen bulgularda, ham yağda bulunan peroksit değerinin zamana bağlı artarak artış göstermesi, mikroenkapsülasyon tekniği ile azalarak artan bir artış seviyesine indirildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pistachio oils extracted from Antep pistachio (pistacia vera L) were microencapsulated and dried by spray dryer. In spray dryer, three different temperatures were performed as 160°C, 180°C and 200°C. Also, whey protein isolate, sodium caseinate and soy protein isolate were applied as wall materials. As results of the analyses, sodium caseinate contained emulsions were obtained that had the highest microencapsulation efficiency at the optimum temperature of 180°C. Also, it was specified that, while highest product gain belonged to the sodium caseinate emulsion, the lowest product gain belonged to the soy protein isolate emulsion. For highest product gain for each protein were observed at the temperature of 180°C. The peroxide value, that is one of the accurate way for determination of oxidation degree of oils, were identified for each samples. Obtained results showed that, while peroxide value increased with accelerated rate on crude oil, by microencapsulation technique, its value increased with deaccelerated rate.