Süreç iyileştirme tekniklerinin basın sektörüne uygulanması : internet gazeteciliği çözümünün istatistiksel analizi
Süreç i̇yi̇leşti̇rme tekni̇kleri̇ni̇n basin sektörüne uygulanmasi : i̇nternet gazeteci̇li̇ği̇ çözümünün i̇stati̇sti̇ksel anali̇zi̇
- Tez No: 398661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA HACİRE YÜREGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelişen teknoloji ve küreselleşme ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi yerel basın sektöründe de rekabet artmış ve işletmeler bu zorlu koşullarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu noktada uzun yıllar pek çok sektörde olumlu sonuçlar vermiş olan süreç yönetimi ve süreç iyileştirme teknikleri yerel basın için de kullanışlı bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada Adana ilinde yayın yapan Yeni Adana isimli yerel gazetede süreç yönetimi ve süreç iyileştirme tekniklerinden kritik başarı faktörleri analizi, SWOT analizi, PEST analizi, rol-aktivite diyagramı ve neden-sonuç diyagramı kullanılarak gazetenin mevcut belli başlı sorunları ve sorunlarının nedenleri analiz edilmiştir. Daha sonra bu sorunların çözümü için internet gazeteciliğinin geçerli bir çözüm yolu olup olmadığı sosyal medya ve e-posta yoluyla internet kullanıcılarına yönelik yapılan anket çalışması ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. 405 adet anket yanıtlanmış ve bu anketler istatistiksel analiz teknikleri ile değerlendirilerek, bunun sonucunda çözüm önerileri getirilmiştir. Çalışmanın sonunda internet gazeteciliğinin yerel basının karşılaştığı sorunlar için tercih edilebilir bir çıkış yolu olduğunun gerekçeleri ortaya konmuş ve buna uygun olarak Yeni Adana Gazetesi için yeni bir organizasyon şeması, rol-aktivite diyagramı ve sistem diyagramı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the help of globalization and developing technologies, competition has rised in press industry as it happened in almost all other industries and companies faced with the necessity of coping with this tough competition. In that point, process management and process improvement became beneficial tools in press industry as they proved their positive effects in other industries. This study was applied on Yeni Adana Newspaper which is publishing in Adana province of Turkey. The main problems of Yeni Adana Newspaper and its reasons were analyzed by using critical success factor analysis, SWOT analysis, PEST analysis, role-activity diagram and cause-effect diagram whose are the some technics of process management anad process improvement. Then to find whether e-newspaper application is solution for Yeni Adana or not, online public survey was done about e-newspapers for internet users by social media and e-mail. 405 participants contributed to survey and results of survey were evaluated by using statistical analyzing technics. Solution offers for Yeni Adana Newspaper were developed according to result of that statistical analysis. In the conclusion of study, e-newspaper application is determined as an acceptable solution to local newspaper's problems and according to this solution offer, a new organization chart, role-activity diagram and system diagram were created for Yeni Adana Newspaper.