Ahşap sektöründe yalın üretim tekniklerinin etkinliğinin araştırılması
The efficiency of lean manufacturing techniques in wood industry
- Tez No: 475167
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yalın üretim sistemi, ürün ve hizmet yaratma sürecini israflardan arındırıp sadeleştirerek sunulan değeri mükemmelleştirmek ve bu yolla firma karlılığını arttırmak amacını taşıyan kavram, sistem ve teknikler bütünüdür. Yalın üretim sistemi Japonya 'da otomotiv sektörü için geliştirilmiş, zamanla farklı sektörlerde oldukça fazla şekilde uygulanmıştır. Orman ürünleri endüstrisinde yapılmış yalın üretim konulu çalışmalarda, imalat maliyetlerinin azaltmasının yanında mamul teslim süresinin kısalması, süreç içi stokların azaltılması ve müşteri memnuniyetinin artması gibi önemli rekabet avantajları sağladığı bildirilmektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda öncelikle bilimsel literatürden, firmaların resmi internet sayfalarından, sosyal medyadan, konuya ilişkin STK'lardan ve danışmanlık hizmeti veren ticari firmalardan yararlanarak orman ürünleri sektöründe yalın üretim tekniklerini kullanan 27 firma tespit edilmiştir. Daha sonra bu firmalardan 7 firmaya yapılan ziyaret ile yalın üretim sisteminin uygulanması esnasında karşılaşılan sorunları, sistemin getirdiği avantajları, üretim sürecindeki temel performans kriterleri ve çalışanların sistem algısı beyaz yaka ve mavi yaka personele ayrı ayrı uygulanan anketlerle araştırılmıştır. Bu kapsamda; işletmelerin yalın üretim sistemine geçiş süreci, performans kriterlerinin değişimi, beyaz yaka ve mavi yaka personelin yalın üretim sistemine geçme hedefleri kapsamlı bir şekilde sorgulanmış, Likert ölçeği ile değerlendirilmiş, oransal değerler ve dağılım grafikleri ile karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. En çok uygulanan yalın üretim tekniklerinin beyaz yaka personel tarafından 5S, kaizen, TPM teknikleri olduğu belirlenirken, mavi yaka personel tarafından sadece 5S ve TPM teknikleri ön plana çıkmıştır. Çalışmada aynı zamanda, sektördeki iyi uygulamalar fotoğraflarla örneklendirilmiştir. Çalışma sonucunda; Türkiye orman ürünleri sanayisinde yalın üretim uygulamalarının daha işin başında olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Lean production system is a concept that contain system and techniques which aims to perfect the value offered by refining and simplifying the process: However it is aimed to increase the profitability of the company with using that tools. The lean manufacturing system was developed in Japan for the automotive industry and has been applied in many different ways over time. It has become an significant competitive advantages for forest product industry in industry-based studies, such as reducing manufacturing costs, shorter times on product delivery, reducing in-process stocks, and increasing customer satisfaction. There are 27 companies found to be use lean manufacturing techniques in the forest products sector in Turkey by using the scientific literature, the official internet pages of the companies, the social media, and the commercial firms providing consultancy services. Then, seven companies were visited, the problems encountered during the application of the lean production system, the advantages brought by the system, the basic performance criteria in the production process and the employees' system perception were investigated with questionnaires applied to white collar and blue collar staff seperately. In this contex; the transition process to the lean production system, changing of the performance criteria, transition of the white collar and blue collar personnel to the lean production system were questioned, results, evaluated with the Likert scale, and compared with the proportional values and distribution graphs. It was found that 5S and TPM techniques were foreground for blue collar personnel, while white collar personnel identified 5S, kaizen, TPM techniques as the most common lean manufacturing techniques. At the same time, some practices fort he forest products sector are exemplified by photographs during visiting. In the summary of findings; It can be said that the lean production practices are just beginning stage for the Turkey's forest products industry.