Melanoma antijen-1'in hassas ve ekonomik tayini için elektrokimyasal bir biyosensör
Melanoma anti̇gen-1 determination of precision and economic for electrochemi̇cal bi̇osensor
  1. Tez No: 398673
  2. Yazar: ASLI GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, kanserde erken teşhis için hedeflenen tek kullanımlık anti-MAGE-1 bazlı, MAGE-1 kanser antijeninin konsantrasyonunu belirleyen yeni bir biyosensör geliştirildi. Bunun için, tek kullanımlık İndiyum Tin Oksit (ITO) Pet elektrot yüzeyine karboksietilsilanetriol ile kendiliğinden oluşan mono tabaka (SAM) oluşturuldu ve ardından EDC-NHS muamele edilerek karboksietilsilanetriol tabakasındaki karboksil uçları aktif hale getirildi. Böylece anti-MAGE-1'in elektrot yüzeyine kovalent olarak bağlanması sağlandı. Döngüsel voltametri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile immobilizasyon adımları ve MAGE-1'in elektrot yüzeyine bağlanması incelendi. Biyosensörün başarılı sonuçlar vermesi için tüm adımlar optimize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we described a novel biosensor to detect MAGE-1 biomarker constructed on modified Indium Tin Oxide (ITO) disposable electrodes. Anti-MAGE1 was immobilized through covalent with carboxyethlysilane etriol which formed a self-assembled monolayers (SAMs) on modified ITO electrodes. The activation of COOH group was carried out using 1-ethyl-3-(3-dimehylaminopropyl) carbodiimide (EDC)/N-hydroxysuccinimide (NHS) couple. Cyclic voltammetry (CV),) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques were employed to characterize the immobilization process and to detect MAGE-1.To achieve reproducible and repeatable biosensor system, all parameters were optimized.