Osteosarkom tanılı hastalarda genetik ve kromozom değişimlerinin metastaz ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of genetic and chromosome changes with metastasis in osteosarcoma patients
  1. Tez No: 649290
  2. Yazar: SEZEN ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SIRMA EKMEKCİ, PROF. DR. AYHAN DEVİREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Osteosarkom (OS) primitif osteojenik mezenkimal hücrelerden köken alan primer kemik tümörüdür. OS'ler çoğunlukla kötü prognoz ve yüksek mortalite ile seyretmektedir. Metastaz varlığı, yüksek nüks oranı ve fiziksel hareket kısıtlılığı OS'nin önemli bulgularındandır. Tedavide esas kemoterapi olmasına rağmen, etkinliği yetersizdir. Metastatik OS (MOS) hastalarında ise, tedavi etkinliğinin düşük olmasının yanında prognoz da kötü seyretmektedir. Bu nedenle, OS ve MOS'daki moleküler mekanizmalarının aydınlatılarak farklı tedavi yaklaşımlarının belirlenmesi, hastaların klinik seyirlerinin iyileştirilmesinde oldukça önemlidir. Bu amaçla; siklin bağımlı kinaz inhibitörü 3 (CDKN3), sitokinezin protein düzenleyicisi 1 (PRC1), ribonükleotit redüktaz katalitik alt ünitesi M1 (RRM1), fibulin benzeri ekstrasellüler matriks protein-2 içeren epidermal büyüme faktörü (EFEMP2), ökaryotik translasyon başlatıcı faktör 4 gama 2 (EIF4G2) ve melanoma ilişkili antijen 3 (MAGEA3) genlerinin OS ve MOS olgularındaki gen ekspresyon seviyeleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma (OS) is a primary bone tumor originating from primitive osteogenic mesenchymal cells. OS usually has poor prognosis and high mortality. The presence of metastasis, high recurrence rate and limitation of movement are among the important clinical findings of OS. Although chemotherapy is essential, its effectiveness is low. Metastatic OS (MOS) patients' prognosis is severe along with the response to treatment. Therefore, clarifying molecular mechanisms and determining different treatment approaches are important for improving the clinical course. For this purpose, cyclin-dependent kinase inhibitor-3 (CDKN3), protein regulator of cytokinesis-1 (PRC1), ribonucleotide-reductase catalytic subunit-M1 (RRM1), epidermal growth factor containing fibulin-like extracellular matrix protein-2 (EFEMP2), eukaryotic translation initiation factor-4-gamma-2 (EIF4G2) and melanoma associated-antigen-3(MAGEA3) genes in OS and MOS cases were evaluated.