Pirinç üretim - tüketim zincirinde pazarlama kanallarının yapısı ve pirinç pazarlama marjları: Edirne ili örneği
The structure of the marketing channels and rice marketing margins in the chain of rice production - consumption: An example of Edirne province
  1. Tez No: 398682
  2. Yazar: AHMET ŞAPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dünyada yaşayan insanların yarıdan fazlasının ana besini olan pirinç Ülkemizde de beslenme açısından önemli bir yere sahiptir. Çalışmada pirincin soframıza gelinceye kadar hangi üretim, işleme ve pazarlama kanallarından geçtiği ve bu kanalların her birinin son tüketici fiyatlarına katkıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de üretilen pirincin tohumdan tarlaya, tarladan işlemeye, işlemeden pazarlamaya, nihai olarak sofralarımıza kadar uzanan ekonomik yolculuğunun fiyat-maliyet-kar bazında takibi yapılarak Edirne İli örneğiyle ortaya konulmuştur. Bu amaçla araştırmada; Edirne ilindeki Çeltik üreticileriyle, çeltik fabrikası işletmecileriyle ve Edirne ilinde üretilen pirincin pazarlama kanallarındaki diğer aktörlerle görüşülmüş ve böylece ülkemiz için önemli bir gıda kaynağı olan pirincin ekonomik durumu, ticareti, çeltik tarımının ve çeltiğe dayalı sanayi sektörünün yapısı, sektörün sorunları ve bu sektördeki kar marjları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rice is the main staple of more than half of the population of the world; rice also plays an important role in terms of sustenance in our country. This study is an attempt to demonstrate the different channels of cultivation, marketing and its contribution to final consumer prices; from its production to the dining table. The rice which was produced in Turkey, from seed to the field, the field to cultivation, cultivation to marketing, to becoming the final product on our dining tables, was presented by the Edirne Province as an economic journey based on price-cost-profit. With this aim in mind, we have interviewed with paddy producers, the administrators of paddy facilities and other actors in the channels of rice marketing of Edirne Province. Hence, the economic state, trade, paddy agriculture, the structure of paddy industry, issues of sectors and the profit margins in such sectors which are based on this important source of nourishment for our country was closely examined.