Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) ve kahverengi alabalığın (Salmo trutta Ssp) farklı oranlarda birlikte yetiştiriciliğinin büyüme performansı, yem değerlendirme ve davranış üzerine etkileri
The effects of polyculture of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and brown trout (Salmo trutta Ssp) performed with different rates on growth performance, feed efficieny and behaviour
  1. Tez No: 398725
  2. Yazar: BORAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) (G) ve kahverengi alabalığın (Salmo trutta ssp) (K) monokültürü ile %75-%25, %66-%34 ve %50-%50 stoklama oranlarında polikültürünün büyüme performansı, yem değerlendirme ve davranış üzerine etkilerinin incelenmesi ve sonuçlarının yetiştiricilik açısından neler olabileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftlik Müdürlüğü, Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Tesisinde yürütülmüştür. Çalışmada 500 litre hacimli 10 adet PVC tank kullanılmıştır. Her bir tank için bir adet harici filtre ve bir adet UV filtre kullanılarak yarı kapalı yetiştiricilik sistemi oluşturulmuştur. Tanklara giren suyun debisi sabit olup ortalama 2 lt/dk olarak ayarlanmıştır. Stok yoğunluğu tüm gruplarda 48 adet/m3 olacak şekilde ayarlanmıştır. Çalışmada 140 adet gökkuşağı alabalığı (Onchorynchus mykiss) ve 100 adet kahverengi alabalık (Salmo trutta ssp) kullanılmıştır. Çalışmada 5 farklı oranda stoklama yapılmıştır. Her bir farklı stoklama oranı bir grup olarak değerlendirilmiştir. Gruplar iki tekerrür olarak planlanmıştır. Çalışma grupları balıkların yüzdesel stoklama oranlarına göre; G, K, G75K25, G66K34 ve G50K50 olarak isimlendirilmiştir. Çalışma 80 gün sürmüştür. Büyüme performansı kriterleri olarak ortalama canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, sıcaklığa bağlı büyüme katsayısı, oransal büyüme oranı, günlük canlı ağırlık artışı, toplam biyomas yem değerlendirme kriterleri olarak yem dönüşüm katsayısı, yem tüketim miktarı ayrıca mortalite oranı, ekonomik analiz ve davranışla ilgili kriterler hesaplanmıştır. Gökkuşağı alabalıklarının kahverengi alabalık ile birlikte polikültürlerinde büyüme parametreleri göz önüne alındığında gökkuşağı alabalıklarının monokültür grubu ile G75K25 ve G50K50 gruplarında yer alan gökkuşağı alabalıkları kıyaslandığında istatistiksel olarak farklı olmayan büyüme gösterdikleri ancak G66K34 grubundaki gökkuşağı alabalıklarının istatistiksel olarak önemli bir büyüme düşüklüğü yaşadıkları görülmüştür (p0.05). Ancak bütün polikültür gruplarındaki kahverengi alabalıklar monokültürden daha iyi büyümüşlerdir. Hatta ortalama canlı ağırlık artışı ve günlük canlı ağırlık artışı açısından G50K50 ve G66K34 polikültür grupları K ve G75K25 gruplarından istatistiksel olarak önemli bir büyüme artışı göstermişlerdir (p0.05). Ancak, tüketilen yem açısından değerlendirildiğinde, tüm gruplar arasındaki farklılık istatistiksel açıdan önemli çıkmıştır (p0.05). Ekonomik olarak bakıldığında kg başına düşen birim fiyatın yüksek olmasından dolayı K grubundaki balıkların daha karlı olduğu görülmektedir. Polikültür olarak düşünüldüğünde ise en karlı grubun G50K50 grubu olduğu, karlılık açısından bu grubu G75K25 ve G66K34 gruplarının izlediği görülmektedir. Fiyat farkı dikkate alınmadığında ise en avantajlı grubun total biyoması fazla olan G grubunun olduğu görülmektedir. Sonuç olarak bütün kriterler açısından bakıldığında ekonomik olarak kahverengi alabalığın monokültüründen sonra G50K50 polikültür grubunun daha avantajlı olduğu, ekolojik ve çevresel parametreler ele alındığında ise istatistiksel olarak önemli şekilde daha az yem tüketen ve istatistiksel olarak olmasa da daha düşük yem dönüşüm oranı gösteren G75K25 polikültür grubunun daha yararlı olacağı, kahverengi alabalığın büyüme hızını arttırmak isteyen balık yetiştiricileri için ise G66K34 polikültür grubunun kahverengi alabalığın monokültürüne kıyasla daha faydalı olacağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the impacts of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and brown trout (Salmo trutta ssp) in monoculture and also both species in polyculture at stocking rates of 75%-25%, 66%-34% and 50%-50% on aquaculture in terms of growth performance, feed efficiency and behaviour. The study was performed at Yüzüncü Yıl University Research and Farming Development Department, Fisheries Research and Development Facility. Semi-closed farming system was created by using one external filter and a UV filter for each aquaculture tank. The flow rates were constant at 2 litres/minute. In all groups, stocking density was set 48 fish/ m3. In this study, 140 rainbow trout (Onchorynchusmykiss) and 100 brown trout (Salmo trutta ssp) were used. Five different fish stocking rates were used. Each different stocking rate was evaluated as a group. Groups were treated in two replications. Working groups were named according to percentage of fish stocking rates as; R, B, R75B25, R66B34 and R50B50. The study was conducted for 80 days. The average live weight gain, specific growth rate, termal growth coefficient factor, relative growth, daily live weight gain and total biomass were calculated as growth performance criterias, feed conversion coefficient and feed consumption were calculated as feed evaluation criteria. Mortality rate, economic analysis and behaviour were also calculated and evaluated. Regarding to polycultural growth parameters of rainbow trout and brown trout and comparing these parameters with rainbow trout in monoculture, there was no statistically different growth rate between R75B25 and R50B50 groups. However, there was a significant statistical growth impairment in R66B34 group (p0.05). However, all brown trout in polyculture groups showed relatively better growth comparing those in monoculture. Moreover, R50B50 and R66B34 groups in polyculture showed better statistically significant growth increment than B and R75B25 groups in terms of average live weight gain and daily live weight gain (p0.05). However, the differences between all groups were significant from a statistical point in terms of feed consumption (p0.05). Economically, due to high prices per kg, fish in group B seems to be more profitable. Considering as polyculture, the most profitable group was R50B50. This group was followed by R75B25 and R66B34 groups in terms of profitability. When not taking the price difference into account, the most advantageous group was group R which have more total biomass than other groups. As a result, considering all criteria, it can be predicted that the most advantageous group is brown trout in monoculture followed by group R50B50 in polyculture in terms of economy. When considering ecological and environmental parameters, the most beneficial group is R75B25 in polyculture which consumes statistically less feed and less feed conversion ratio. It is also predicted that R66B34 group in polyculture is more beneficial compared to brown trout in monoculture for fish farmers who want to increase the growth rate of brown trout.