Temelli-Yenikent-Anadolu otoyolu bağlantıyolunun jeolojik ve jeoteknik değerlendirmesi
Temelli̇-Yeni̇kent-Anadolu hi̇ghway and linkroad geologi̇cal and geotechni̇cal assessment
  1. Tez No: 398744
  2. Yazar: İBRAHİM SAFA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Çalışma alanı Ankara ilinin Sincan ilçesi Temelli – Yenikent semtleri arasında yer almaktadır. Amacı ise trafiği rahatlatmak için yapılacak bağlantı yolunun jeolojik, hidrolojik ve mühendislik jeolojisi özelliklerinin ortaya konulmasıdır. Çalışma alanındaki jeolojik birimler stratigrafik dizilimine göre yaşlıdan gence doğru Miyosen yaşlı Hançili Formasyonu (beyaz –sarımsı beyaz renkli killi kireçtaşı, gri renkli silttaşı, sarımsı beyaz renkli kumtaşı, konglomera ve tüfit ardalanması), Üst Miyosen yaşlı Tekke Formasyonu (kırmızı, pembe ve siyah renkli andezit ve beyaz renkte tüf), Pliyosen yaşlı Gölbaşı Formasyonu (gri kırmızı renkli, tutturulmamış veya az tutturulmuş değişik boyda farklı kökenli konglomera, kumtaşı, çakıltaşı ve çamur taşı) şeklindedir. Bu birimlerin üzerine Kuvaterner yaşlı eski alüvyon, Koliviyon, yamaç molozu, Taraça ve Alüvyon birimleri gelmektedir. Geniş alüvyon düzlükleri gözlenen proje güzergahına paralel akışa sahip Ankara ve Ova Çayı yer almaktadır. Çalışma alanında yol güzergahının zemin profilini belirlemek amacıyla 37 adet, toplam 763,97 m derinlikte temel araştırma sondajı ve 28 adet temel araştırma çukuru açılmıştır. Yapılan araştırma çalışmaları sırasında zeminin çok-tamamen ayrışmış kayaçlarla temsil edilen seviyelerinde Standart Penetrasyon Testi(SPT) yapılmış, SPT(N) değerinin düşük olduğu seviyelerde ise örselenmemiş örnekler(UD) alınmaya çalışılmıştır. Tüm bu araştırma çalışmalarında (SK-AÇ) elde edilen numuneleri uygun koşullarda muhafaza edilerek zemin-kaya laboratuvarına nakledilmiştir. Proje için gerekli jeoteknik parametreleri belirlemek amaamacıyla mühendislik deneyleri yaptırılmıştır(Standart Penetrasyon Deneyi, Tek ve Üç Eksenli Basınç Deneyi Vb.).
Özet (Çeviri)
The work area is Temelli – Yenikent where are in Sincan town in Ankara. The aim of this around highway study is to reveal the geological, hydrology and engineering geology features. The work area's geological units' according to stratigraphical arrangements are elderly to adolescent which are Miocene aged Hançili Formation (White – yellowish colored, clayed limestone, grey colored siltstone, yellowish White colored sandstone, conglomerate and the alternate of tuffit), top Miocene aged Tekke Formation (red, pink and black colored andesite and White colored tuff), Pliocene aged Gölbaşı Formation (conglomerate, sandstone, pebble and mudstone which are a grey red colored, unfitted or a little fitted and different heighed and origin). On this units comes on Quaternary aged Old Alluvium, Colluvium, Talus Material, Terrace and Alluvium units. Wide alluvion planes are on the project route. Ankara and Ova Brook is only one reason which occure this alluvion planes. Geological profile of the work areas' road route with the aim of opened to totally 763,97 m and 37 pieces of basic borehole and 28 pieces of basic trial pit. During the researches, Standard Penetration Test (SPT) applied from many – quite decomposed graywacke of grounds. The low level of SPT (N) value, the researchers try to take undisturbed samples (UD). The samples obtained all these researches (BH - TP), protected to suitable conditions and transported to the ground – rock laboratory engineering tests used for determine to geotechnical parameters to need for this project.