Delta pozitif ve negatif olan inaktif hepatit B hastalarında total oksidan ve antioksidan düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of total oxidant and antioxidant status in i̇nactive hepatitis B patients with delta positive and negative
- Tez No: 398763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA GÜR, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada delta pozitif ve negatif olan inaktif hepatit B hastalarında total oksidan ve antioksidan düzeyleri araştırıldı. Çalışma populasyonu için üç grup oluşturuldu. Birinci grup Hbsag pozitif, ikinci grup delta pozitif ve üçüncü grup ise sağlıklı kontrol grubu olarak seçildi. Her gruba 50 kişi dâhil edildi. Rutin kontrole gelenlerde çalışılan Hepatit B ve Hepatit D markırları, ALT ve AST parametrelerine ilaveten bireylerden alınan kan örneği ile TAS, TOS, PON–1 ve CRP aktivitesi çalışıldı. Delta pozitif hastalarda, sağlıklı kontrol ve Hbsag pozitif gruba göre; TAS, TOS ve CRP düzeyi en yüksek, PON–1 düzeyi ise düşük olarak tespit edildi. Hbsag pozitif ve Delta pozitif grupları arasında yapılan istatistiksel hesaplamada; TOS, PON–1 ve CRP düzeylerinde anlamlı fark yok iken (p>0.05); TAS, ALT ve AST ise düzeylerinde anlamlı fark tespit edildi (p0.05) ise anlamlı fark bulunulmadı. Sonuç olarak; oksidatif stres parametrelerinin çalışılan gruplar üzerindeki farklı etkileri, hastalığın kliniğinden ve kullanılan ilaçların etkisinden kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study the levels of total oxidant and antioxidant were investigated in inactive hepatitis B patients with delta positive and negative . Three populations groups were determined and adjusted for the study. The first group Hbsag positive, the second group delta positive and the third group was chosen as the healthy control group. 50 people were included in each group. In addition the markers of hepatitis B, hepatitis D, and the parameters of ALT and AST were studied as well as the levels of TAS, TOS, PON-1 and CRP activities in the blood samples were studied taken from the persons coming routine control. The levels of TAS, TOS and CRP were detected as the highest, and the level of PON-1 were deteched as the lowest in delta positive patients compare to healthy control and Hbsag positive groups. For the delta positive and Hbsag positive groups; Although there were not found statistically significant (p>0.05) in the activities of TOS, PON-1 and CRP, the levels of TAS, ALT and AST were found statistically significant (p˂0.05). For the control group and hepatitis B patients, whereas the levels of TAS and TOS the were found statistically significant (p˂0.05); ALT, AST, PON-1 and CRP levels were not found statistically significant (p>0.05). The patients with hepatitis D and the control group showed statistically value for TOS, ALT and AST levels (p˂0.05). But the levels of TAS, PON-1 and CRP were not found significant (p>0.05). Finally, the different effects of the oxidative stress parameters at the working groups can be related to the effects of used drugs and clinical status.