Tuzluca (Iğdır) tuzlasından ektraselüler endüstriyel enzim üreten halofilik bakterilerin izolasyonu ve teşhisi
By salt (Iğdır) salt halophi̇li̇c bacteri̇a from the extracellular enzyme produci̇ng isolation of industrial and diagnosis
- Tez No: 398764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın materyalini; Iğdır İli'nin Tuzluca ilçesi sınırları içerisinde yer alan Tuzluca Tuz Madeni'nden 12.06.2011 tarihinde toplanan tuzlu toprak, tuzlu su ve kristalize tuz örnekleri oluşturdu. Seyreltme plaka yöntemi ile yapılan sayımlarda tuzlu toprak ve kristalize tuz içeren örneklerde halofilik bakteri sayısının 6X105kob/ml ve 2,3X105kob/gr arasında değiştiği belirlendi. Ancak tuzlu su örneğindeki halofilik bakteri sayısının 5X107/ml olduğu belirlendi Tuzlu toprak, tuzlu su ve kristalize tuz örnekleri izole edilen izolatların ılımlı halofilik gruba ait olduğu belirlendi. İzolatların tümünün aynı morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özelliğe sahip olduğu belirlendi. Ayrıca seçilen bir izolatın 16S rRNA diziliş analizine göre %98 oranında Halobacillus trueperi'ye benzerlik gösterdiği belirlendi. Bütün izolatlar; nişasta, Tween 80, selüloz, keratin, pektin, trozin ve üre hidrolizi yönünden negatif özellik göstermiş olmasına rağmen, kazein, jelatin ve eskulin hidrolizi yönünden pozitif özellik gösterdi.
Özet (Çeviri)
This research material; Igdır province is located within the boundaries of the Tuzluca Tuzluca saline soils collected on 12.06.2011 from Salt Mine, brine and salt crystallized samples created. Dilution plate counts made by the method of crystallized salt in the brine samples containing soil and the number of bacteria in the halophilic 6X105kob/ml and was determined to vary from 2.3 X105kob/g. However brine 5X107/ml example was determined to be the number in the halophilic bacteria Salty soil, salt water and salt crystallized samples of isolated groups of isolates were found to be moderately halophilic. All of the isolates of the same morphological, physiological and biochemical features is determined. Also an isolate selected by sequencing of the 16S rRNA of isolate 98% similarity Halobacillus trueperi been shown. All isolates; starch, Tween 80, keratin, pectin, cellulose, tyrosine and ure hydrolysis showed negative in terms of property, although the property of casein, gelatin and esculin hydrolysis showed positive for.