Bazal hücreli karsinom hastalarında oksidatif stres ve antioksidan enzim aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of oxidative stress and antioxidant enzyme activities in patients with basal cell carcinoma
  1. Tez No: 398793
  2. Yazar: EREN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR, YRD. DOÇ. HURREM TURAN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji servisinde bazal hücreli karsinom teşhisi konulmuş hastalardan alınan serum örneklerinden bazı antioksidant enzim aktiviteleri (SOD, CAT, GSH, GR ve GPx) ve lipid peroksidasyonun son ürünü olan MDA düzeyi tayin edildi. Yapılan bu tez çalışmasında bazal hücreli karsinom kanserli hastalarda SOD, GPx ve GR aktiviteleri, sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde daha düşük bulundu (p0.05) (Çizelge 3.1).
Özet (Çeviri)
In this thesis study, antioxidant enzym activities (SOD, CAT, GSH, GR and GPx) and malondialdehid (MDA) level which is the end product of lipid peroxidation, were determined from the serum samples taken from patients diagnosed with basal cell carcinoma in Dermatology Department of Medical School of Yuzuncu Yıl University. In this thesis study, SOD, GPx and GR activities of patients group were found significantly more lower than the healthy control group in patients with basal cell carcinoma (p0.05) (Chart 3.1).