Effects of bar development methods on jacketed column behaviour
- Tez No: 14628
- Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL TANKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET DONATI KENETLEME YÖNTEMLERÎNIN MANTOLANMIS KOLON DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ YUMAK, Yüksel Yüksek Lisans Tezi, Ins. Müh. Böl. Tez Danışmanı : Prof. Dr. Tuğrul TANKUT Mayıs 1991, 135 sayfa Mantolama, betonarme kolonların onarımı ve güçlendirilme sinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada, çeşitli donatı ankraj yöntemlerinin mantolanmıs kolon davranışına etkileri incelenmiştir. Deneysel çalışma, bes adet kolon modeli ile (dört tane onarılmış ve bir tane birdöküm referans), eksene 1 yük ve tersinir eğilme momenti altında gerçekleştirilmiştir. Mantolanan kolon modellerine assagıda belirtilen ankaraj yöntemleri uygulanmıştır. a. Sürekli manto donatısı b. Epoksi ile kenetlenmiş manto donatısı c. Mekanik kenetleme (Kelepçe ile) d. Manto donatısının kiriş yüzünde kesilmesi Sözü edilen ankraj yöntemlerini karşılaştırabilmek amacıyla, mantolanmıs kolonlarla aynı kesit, donatı ve etriye özelliklerine sahip birdöküm bir kolonda aynı yükler altında denenmiştir. Elde edilen değerlerle kolon modellerinin eksenel yük-beton birim deformasyon, moment-egrilik, enerji tüketme ve rijitlik azalması eğrileri çizilerek, modeller moment kapasitesi, deplasman, enerji tüketme, ve rijitlik azalması, vb. bakımından incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, epoksi ve mekanik yöntemle ankre edilen mantolanmıs kolonların iyi davranış sergiledikleri izlemini vermiştir. Boyuna donatının süreksiz olması durumunda ise, elde edilen sonuçlar fazla güven verici değildir. Anahtar Kelimeler : Mantolama, Onarım, Güçlendirme, Tersinir Yükleme, Donatı Kenetlenmesi Bilim Kodu : 620.01.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF BAR DEVELOPMENT METHODS ON JACKETED COLUMN BEHAVIOUR YUMAK, Yüksel M.S. in Civil Ehg. Supervisor : Prof. Dr. Tuğrul TANKUT May 1991, 135 pages Column jacketing is a commonly used method of repair and strengthening for reinforced concrete columns. The effects of different jacket bar development methods on jacketed column behaviour was investigated in the present study. Five medium size column specimens (four repaired and one monolithic reference) were tested under combined axial load and reversed cyclic bending moment upto failure. The bar development techniques applied to each repaired column were as follows: a. Use of Continuous longitudinal steel b. Use of Epoxy anchored bars c. Mechanical bar development d. Use of longitudinal bars discontinued at the beam face To compare these techniques, a monolithic reference column having the same longitudinal and transverse reinforcement as the jacketed columns was tested under the same loading conditions. The results were processed to construct axial load-concrete strain, moment-curvature, energy dissipation and stiffness degradation diagrams which were then used to evaluate the performance of each specimen from moment capacity, deflection, energy dissipation capacity, and stiffness degradation, etc. points of view. The experimental results indicated that epoxy anchorage and mechanical bar development methods were very effective. The results obtained from the specimen with discontinued steel were not reliable. Key words : Jacketing, Repair, Strengthening, Reversed Cyclic Loading, Bar Development Science Code : 620.01.01 111