Hakkari ili Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde bağ alanlarındaki fungal hastalıkların tespiti ve yaygınlıklarının belirlenmesi
Determination of fungal diseases and it's prevalence in vineyards grown in Şemdinli and Çukurca districts of Hakkari province
  1. Tez No: 398800
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, üzüm yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Hakkari İli, Şemdinli ve Çukurca ilçelerindeki bağ alanlarında hastalıklara neden olarak önemli kayıplarına yol açan fungal etmenler ve bunların yaygınlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. 2014 yılında yapılan survey çalışmalarında, örnekleme alanlarında yoğun olarak Erysiphe necator Schwein'un neden olduğu külleme hastalığı tespit edilmiş, hastalık oranı ise %41.25 (Şemdinli Merkez) - %54.92 (Narlı Köyü-Çukurca) arasında değişmiştir. Hastalığın yaygınlık oranı, araştırma alanlarına göre büyük farklılık göstermemiş, üzüm yetiştiriciliğinin yoğun olduğu bu ilçelerde hastalığın ortalama yaygınlığı %100 olarak belirlenmiştir. Külleme hastalığının yanısıra diğer fungal etmenlerin tespitini yapmak üzere hastalıklı bitki örneklerinden ve rizosfer toprağından izolasyonlar yapılmıştır. Bitki örneklerinden yoğun olarak, Aspergillus spp., Penicillium spp. ve Rhizopus spp. izole edilirken, toprak örneklerinden Aspergillus spp., Penicillium spp. ve Rhizoctonia sp. izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence and the incidence of fungal agents causing diseases and yield loss in wineyards were investigated in Şemdinli and Çukurca districts of Hakkari province. It was determined Erysiphe necator Schwein caused by powdery mildew intensively and rates of disease changed between 41.25% (Center of Şemdinli) – 54.92% (Narlı Village in Çukurca) based on surveys carried out in 2014. The prevalence of E. necator was determined as 100% in all regions. The isolations performed with the infected plants and rhizosphere soil always resulted Aspergillus spp., Penicillium spp., Rhizopus sp. and Rhizoctonia sp. except E. necator.