Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan müzik öğretmenlerinin uzaktan eğitime ilişkin görüşlerinin incelenmesi (Hakkari ili örneği)
A survey of the opinions of music teachers working in compulsory service regions in schools affiliated to the Ministry of National Education regarding distance education (The case of Hakkari)
  1. Tez No: 851432
  2. Yazar: AYBÜKE BAŞAK DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, üçüncü hizmet bölgesi altıncı alan kapsamında zorunlu hizmet bölgesi olan Hakkari ilinde görev yapan müzik öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin tespit edilmesi ve elde edilen veriler ışığında, yaygınlaşmakta olan uzaktan eğitim alanına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Hakkari il merkezi, Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ve Derecik ilçeleri Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan, uzaktan eğitim deneyimine sahip 20 müzik öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır ve elde edilen veriler tablolaştırılarak sunulmuştur. Elde edilen verilerden yola çıkarak varılan sonuçlar doğrultusunda çeşitli öneriler getirilmiştir. Bu araştırma, alan yazın taraması yapıldığında, daha önce zorunlu hizmet bölgelerinden Hakkari ili ile ilgili yeterli çalışma yapılmamış olması açısından ve katılımcıların görüşlerinin incelenerek, önerilerinin de kaydedilmesi ile , mekân esnekliği, coğrafi kısıtların ortadan kalkması, dezavantajlı öğrencilerin faydalanması, farklı öğrenme tekniklerine ulaşılması, aynı anda daha fazla kişiye ve veriye ulaşım sağlanması gibi avantajları olan uzaktan eğitim sisteminin geliştirilmesi çalışmalarına katkı sağlaması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of identifying the perspectives of music teachers working in Hakkari, a compulsory service region within the sixth area of the third service region, in schools affiliated with the Ministry of National Education. The study aimed to contribute to the expanding field of distance education by examining the views of music teachers and providing recommendations based on the obtained data. The research involved the participation of 20 music teachers with experience in distance education, working in middle schools and secondary education institutions in Hakkari city center, Yüksekova, Şemdinli, Çukurca, and Derecik districts. Data for the study were collected through a semi-structured interview form, a qualitative research method, and the results were presented by tabulating the acquired data. Conclusions and recommendations were drawn based on the obtained data. This research is particularly significant in the context of a literature review, as there has been insufficient prior research on Hakkari, a compulsory service area. By examining participants perspectives and recording their recommendations, the study contributes to the development of distance education systems, highlighting advantages such as spatial flexibility, overcoming geographical constraints, benefiting disadvantaged students, accessing different learning techniques, and simultaneously reaching a larger audience and dataset.