Elazığ ve Malatya illeri etlik piliç yetiştiriciliğinin teknik yapısı
Technical structure of broiler breeding in Elaziğ and Malatya provinces
- Tez No: 398799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ile Elazığ ve Malatya illerinde etlik piliç yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal ve teknik özellikleri incelenerek mevcut durumun ve karşılaşılan problemlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın araştırma materyalini Elazığ ve Malatya illerinde bulunan etlik piliç yetiştiriciliği bakımından bölgeyi temsil eden toplam 30 işletme oluşturmaktadır. Farklı kapasitedeki işletmeler seçilerek illeri gerçek anlamda temsil etmesi hedeflenmiştir. Seçilen işletmelerde teknik yapının belirlenmesi için anket tekniği uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilere göre, Elazığ ve Malatya illerinde iklimsel, topografik ve diğer özellikler bakımından yetiştiricilik yapılması uygun olmasına rağmen yeterli yatırımın yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bu illerde genelde küçük işletmeler mevcuttur ve entegre tesis bulunmamaktadır. İşletmelerin teknik yapısı incelendiğinde klasik yöntemlerin uygulandığı, modern sistemlere geçilemediği görülmüştür. İşletmede çalışan kişilerin tecrübesiz oldukları ve yeterli eğitim almadıkları saptanmıştır. Yatırımcıların artması ile birlikte yeni kurulmakta olan işletme sayısı artmaya başlamıştır ancak yeterli düzeye ulaşmamıştır. Bu çalışma devlet teşviklerinin artırılmasına ve bu sektörün bölgede ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is aimed that by means of this study it will be possible the current case and problems encountered be established by investigating structural and technical properties of the businesses carrying out broiler breeding in the provinces of Elazığ and Malatya. In total, 30 animal holdings representing the region in terms of broiler breeding located in Elazığ and Malatya provinces make up the materials of the study. Selected businesses in different capacities aimed to represent the provinces real sense. At the businesses chosen, questionnaire technique is employed so as to determine the technical structure. According to data obtained from the questionnaires, although Elazığ and Malatya provinces are appropriate for breeding with regard to their climatic, topographical and other properties, sufficient investment has not been made so far. In these provinces, generally, there are small scale businesses and there are no integrated facilities. When technical structure of the businesses is examined, it has been witnessed that classical methods have been employed, while modern systems have never been tried. It was established that the employees in the businesses were unexperienced and that they had not received adequate training. As the number of investors increased, the number of businesses founded in these provinces increased as well; however, it did not reach the desired level. In this study, increasing the grants in this sector in the region will help to come to the fore.