The mediating role of dynamic capabilities in the relationship between big five personality traits and innovation performance of startup businesses: Evidence from Saudi Arabia
Beş büyük kişilik özellikleri ve startup işletmelerinin inovasyon performansı arasındaki ilişkide dinamik yeteneklerin aracı rolü: Suudi Arabistan'dan kanıtlar
- Tez No: 838638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzün rekabetçi kurumsal ortamında, startup'lar ekonomik kalkınma ve inovasyon açısından kritik öneme sahiptir. Yenilikçilik açısından startupların performansını etkileyen faktörlerin anlaşılması da kritik önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, startup kurucularının Beş Büyük kişilik özellikleri ile bu kurucuların işletmelerinin inovasyon performansı arasındaki bağlantıyı ve dinamik yeteneklerin bu ilişkide aracı olarak oynadığı rolü incelemektedir. Bu çalışma özellikle, startup inovasyon performansının olası göstergeleri olarak vicdanlılık, dışadonukluk, deneyime açıklık, uyumluluk ve nevrotiklik gibi Büyük Beş kişilik özelliğine bakmaktadır. Bu çalışma, bu özelliklerin, kurucuların engellerle nasıl başa çıktıkları, fırsatları nasıl aradıkları ve çevreleriyle nasıl etkileşime geçtikleri üzerinde etkili olabileceğini ve bunların hepsinin de firmalarının yenilikçi performansı üzerinde etkili olabileceğini varsaymaktadır. Ayrıca bu ilişkide aracı değişken olarak dinamik yetenekler ele alınmaktadır. Bu çalışmada kurucuların kişilik özelliklerinin, startuplarındaki dinamik yeteneklerin gelişimini etkilediği ve bunun da inovasyon performansını etkilediği öne sürülmektedir. Öne sürülen argümanları incelemek için toplam 11 hipotez geliştirilmiştir. Bu hipotezleri araştırmak için 185 startup sahibine veya yöneticisine anketler gönderildi. Bu örnekleme çerçevesinden 128 ankete yanıt alındı. Veriler SPSS 29 ve Smart-PLS 4 yazılımları ile analiz edildi. Sonuçlar, kullanılan ölçüm ölçeklerinin ne güvenilir ne de geçerli olduğunu; bu da resmi prosedürler yoluyla (örneğin, çoklu regresyon analizi veya yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak) hipotez test edilmesinin mümkün olmadığını ortaya koydu. Araştırmanın değişkenleri arasındaki korelasyonlar incelendiğinde, beş büyük kişilik özelliği, dinamik yetenekler ve inovasyon performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı; ve dolayısıyla önerilen hipotezlerin hiçbirinin desteklenmediği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenirlik ve geçerlilik açılarından yetersiz kalmasının olası nedenleri tartışılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği ve geçerliliğinin olmayışı, özellikle Suudi Arabistan bağlamında, kurucuların kişilik özellikleri, organizasyonel yetenekleri ve startup bağlamında inovasyon performansı arasındaki karmaşık etkileşimi kapsamlı bir şekilde incelemek için ölçüm araçlarının daha fazla araştırılması ve geliştirilmesi gerekliliğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive corporate environment, startups are pivotal for economic development and innovation. Understanding the factors influencing startup performance, particularly in terms of innovation, is crucial. This thesis investigates if startup founders' Big Five personality traits are related to the innovation performance of their businesses, along with the mediating role of dynamic capabilities in this relationship. Specifically, this study explores how the Big Five personality traits (i.e., conscientiousness, extraversion, openness to experience, agreeableness, and neuroticism) potentially affect startup innovation performance. The study posits that these traits might influence founders' approaches to challenges, identification of opportunities, and engagement with their environment, thereby impacting their firms' innovative performance. Additionally, the study introduces dynamic capabilities as a mediator, proposing that founders' personality traits influence the development of dynamic capabilities within their startups, which in turn affects innovation performance. Total of 11 hypotheses were developed to examine the posited arguments. To investigate these hypotheses, questionnaires were sent to 185 startup owners or executives. 128 responses were received from the sampling frame. Data were analyzed by SPSS 29 and Smart-PLS 4 statistical software packages. The results indicated that the measurement scales used were not neither reliable nor valid, suggesting that hypothesis testing through formal procedures (e.g., by using multiple regression analysis or structural equation modeling) was not doable. Examination of the correlations among the study's variables indicated that there were no statistically significant relationships among big five personality traits, dynamic capabilities and innovation performance, suggesting that none of the proposed hypotheses were supported. Possible reasons for the lack of reliability and validity of the scales used in this current study is discussed. The lack of reliability and validity of the measurement scales prompt further exploration and refinement of measurement tools to comprehensively examine the intricate interplay between founders' personality traits, organizational capabilities, and innovation performance in the startup context, in particular in the context of Saudia Arabia.