Dijital dönüşümün çalışan motivasyonu, çalışan iş tatmini ve örgütsel bağlılığa etkisi
The impact of digital transformation on employee motivation, employee job satisfaction and organizational commitment
- Tez No: 961099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hızla değişen ve gelişen günümüz iş dünyasında, örgütlerin dijital dönüşümün getirdiği yeniliklere ayak uydurması rekabet edebilirlikleri için kritik öneme sahiptir. Bu dönüşüm, tüketici ihtiyaç ve isteklerindeki değişimlerle birlikte, örgütlerin operasyonel süreçlerinden stratejik kararlarına kadar pek çok alanda köklü değişiklikler gerektirir. Bu bağlamda, dijital dönüşümün çalışanlar üzerindeki etkilerini anlamak, başarılı bir dönüşüm süreci için hayati önem taşır. Bu çalışma, Türkiye'de beyaz yakalı çalışanlar üzerinde dijital dönüşümün çalışan motivasyonu, iş tatmini ve örgütsel bağlılığa etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde dijital dönüşüm kavramının kapsamlı tanımından, organizasyonlar için ne ifade edebileceğinden, organizasyonlara sağladığı avantaj ve dezavantajlardan bahsedilmiştir. Dijital dönüşüm kavramının organizasyonlar için farklı anlamlara gelebileceği, bu konuya bir nevi terzi işi bakış açısıyla yaklaşılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Buna ek olarak, dijital dönüşümün temel yapı taşlarına değinilmiştir. Dijital dönüşüm sürecini bir deniz yolculuğuna benzetirsek, işletmedeki liderlerin de geminin kaptanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yolculuğun başarılı bir şekilde sürmesi için liderin rotayı çizmesi, çalışanlarını geliştirmesi ve yolculukta önüne çıkabilecek engelleri aşması gerekmektedir. Tabi bu yolculukta kaptan kadar bir o kadar da mürettabın yani örgütün de önemi yadsınamaz seviyededir. Örgüt yapısı dijital dönüşüme uyum sağlamalı ve dijital dönüşümün gerekliliklerine göre şekillenmelidir. Yine aynı şekilde dijital dönüşümün farklı organizasyonlar için çeşitli fırsat ve tehditler oluşturabileceği aktarılmıştır. Bu bölüm ayrıca, çalışmanın teorik çerçevesini oluşturan ve hipotezlerin geliştirilmesinde kullanılan önceki çalışmaları karşılaştırmalı bir tablo ile sunmaktadır. İkinci bölümde ise, çalışmanın temel değişkenlerinden Çalışan Motivasyonu üzerinde durulmuştur. Motivasyon kavramı, tanımları ve türleri üzerinde ayrıntılı bir literatür taraması yapılmıştır. Motivasyonu etkileyen faktörlerden ve çeşitli motivasyon teorilerinden bahsedilmiştir. Bununla birlikte motivasyon kavramının literatürde hangi kavramlar ile ilişkilendirildiğinden ve bu çalışmaların karşılaştırmalı sonuçlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın bir diğer temel değişkeni olan Çalışan İş Tatmini kavramı incelenmiştir. Öncelikle iş tatmini kavram ve tanımından bahsedilmiş, akabinde iş tatmininin önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca iş tatmini kavramını etkileyen faktörlere değinilmiştir. Yine önceki bölümlerde olduğu gibi iş tatmini kavramının literatürde diğer kavramlarla olan ilişkisi incelenmiş ve kavramsal arası ilişkileri inceleyen çalışmalardan örnekler sonuçları ile verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise bu çalışmanın temel bağımlı değişkeni, Örgütsel Bağlılık, üzerinde durulmuştur. Literatürde örgütsel bağlılık ya da çalışan bağlılığı olarak görebileceğimiz bu kavram üzerinde ayrıntılı bir literatür taraması sunulmuştur. Örgütsel bağlılık teorilerinden bahsedilmiş ve literatürde örgütsel bağlılık kavramını değişken olarak içeren çalışmalardan örnekler verilmiştir. Örgütsel bağlılık kavramının diğer kavramlarla ilişkilendirildiği çalışmalara örnekler de sonuçları ile paylaşılmıştır. Çalışmanın beşinci ve uygulama örneği bölümünde ise önceki bölümlerde bahsi geçen değişkenler ile kurulan yapısal model, Türkiye'deki 250 beyaz yakalı çalışandan elde edilen anket verileri ile analiz edilmiştir. Analizler için IBM SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır. Yapısal model oluşturulurken öncelikle yapılan literatür taraması baz alınmıştır ve literature katkı sağlanacağı düşünülen bir model kurulmuştur. Kurulan model yol analizine tabi tutulmadan önce çeşitli uygunluk kriterlerine göre testlerden geçirilmiştir. Uygunluk kriterlerine göre kabul edilebilir seviyeye ulaşan model ile çalışma hipotezlerini sınamak amacıyla yol analizi yapılmıştır. Yapılan yol analizi neticesinde elde edilen sonuçlar üzerinde iyileştirmeler yapılmış ve nihai sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise bir önceki bölümde yapılan uygulama üzerinden sonuçlar paylaşılmıştır. Sonuçlar ve öneriler olmak üzere iki alt başlıktan oluşan bu bölümde literatür destekli olarak çalışmanın sonuçları yorumlanmıştır. Çalışma başlangıcında kurulan dört hipotezin iki tanesi kabul edilirken iki tanesi kabul edilmemiştir. Bu çalışma ile dijital dönüşümün çalışan motivasyonu üzerindeki pozitif etkisi ve çalışan motivasyonunun örgütsel bağlılık üzerindeki pozitif etkisi çalışmanın örneklemi için kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, kurumsal iş hayatı profesyonelleri ve akademik çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving business landscape, organizations must adapt to the innovations brought by digital transformation to maintain their competitive edge. This transformation necessitates fundamental changes in various aspects of organizational operations, ranging from operational processes to strategic decision-making, in conjunction with the evolving needs and desires of consumers. Understanding the impact of digital transformation on employees is crucial for a successful transformation journey. This study investigates the effects of digital transformation on employee motivation, job satisfaction, and organizational commitment among white-collar workers in Turkey, delving into the intricate relationships between these key variables in the context of a rapidly digitalizing work environment. The first chapter provides a comprehensive definition of digital transformation, exploring its multifaceted implications for organizations. It goes beyond a simple definition, examining the various facets of digital transformation, including the adoption of new technologies, changes in business processes, and the shift in organizational culture. It emphasizes that digital transformation can have different meanings for different organizations, requiring a tailored approach rather than a onesize-fits-all strategy. The chapter explores the advantages and disadvantages digital transformation presents, acknowledging that while it offers opportunities for increased efficiency, productivity, and innovation, it also poses challenges such as the need for new skills, potential job displacement, and the management of complex technological systems. The fundamental building blocks of digital transformation, including technology infrastructure, data analytics capabilities, and cybersecurity measures, are also addressed. The analogy of a sea voyage, with business leaders as captains navigating the complexities of digital transformation, is further developed, highlighting the importance of leadership vision, strategic planning, and change management in steering the organization through the transformation process. The chapter underscores the critical role of the“crew”– the employees – in embracing and adapting to the changes, emphasizing the need for organizations to invest in training, development, and communication to ensure a smooth transition. It further explores the potential opportunities and threats digital transformation can create for different organizations, drawing upon real-world examples and case studies from various sectors to illustrate these points. A comparative table summarizing previous research that forms the theoretical framework and informs the hypotheses development for this study is presented, providing context and grounding for the current research by highlighting the key findings and methodologies of existing studies. The second chapter focuses on Employee Motivation, a crucial variable in understanding the impact of digital transformation. It presents a detailed literature review encompassing the concept of motivation, its various definitions, types, and influencing factors. The chapter delves into prominent motivation theories, such as Maslow's Hierarchy of Needs, Herzberg's Two-Factor Theory, McClelland's Acquired Needs Theory, and Expectancy Theory, providing a nuanced understanding of the different perspectives on what drives individuals in the workplace. It examines the interplay of intrinsic and extrinsic factors affecting motivation, exploring how factors like recognition, achievement, the nature of the work itself, responsibility, advancement, and growth opportunities interact with external factors such as compensation, benefits, working conditions, and company policies to influence employee motivation. Furthermore, the chapter investigates how digital transformation can impact these motivational factors, considering both the potential for increased engagement and the challenges posed by new technologies and ways of working. The chapter also analyzes how the concept of motivation has been linked to other relevant concepts in the literature, presenting a comparative analysis of findings from these studies to highlight the complexities and nuances of motivational factors in the workplace. The third chapter examines Employee Job Satisfaction, another key variable in the study. It begins with a comprehensive definition of job satisfaction, exploring its multifaceted nature and emphasizing its importance for both individual well-being and organizational success. The chapter discusses a range of factors influencing job satisfaction, including the nature of the work itself, the level of autonomy and control employees have over their tasks, opportunities for skill development and career advancement, compensation and benefits packages, working conditions, relationships with colleagues and supervisors, and the perceived level of support from the organization. It investigates the relationship between job satisfaction and other related concepts in the literature, such as organizational commitment, job performance, and turnover intentions, providing examples and results from relevant studies that explore these interrelationships. This comparative analysis offers valuable insights into the complex interplay of factors contributing to job satisfaction and its impact on other workplace variables. The chapter also explores how digital transformation can influence job satisfaction, considering both the potential benefits, such as increased flexibility and access to information, and the potential drawbacks, such as increased workload and the pressure to constantly adapt to new technologies. The fourth chapter addresses Organizational Commitment, the primary dependent variable of this study. A thorough literature review is provided, encompassing the concept of organizational commitment, also known as employee commitment, and its various dimensions. The chapter delves into different theoretical perspectives on organizational commitment, including the Three-Component Model (affective commitment, continuance commitment and normative commitment), providing a nuanced understanding of the different types of bonds employees can form with their organizations. It examines the factors that influence organizational commitment, such as organizational culture, leadership style, job security, perceived organizational support, opportunities for growth and development, and the alignment of individual values with organizational values. This chapter also investigates the relationship relationship between organizational commitment and other relevant variables, presenting a comparative analysis of findings from studies that have linked organizational commitment to these concepts. The fifth chapter details the study's methodology and presents the findings. It describes the data collection process, which involved surveying 250 white-collar employees in Turkey, explaining the sampling method used and the rationale behind choosing this specific population. The chapter outlines the development of the questionnaire, including the selection and adaptation of established scales for measuring the study's variables, and provides information on the reliability and validity of the instrument used. It then details the use of IBM SPSS and AMOS software for data analysis, explaining the specific statistical techniques employed, such as descriptive statistics, reliability analysis and structural equation modeling. The development of the structural model is thoroughly explained, emphasizing its foundation in the literature review and highlighting the specific hypotheses being tested. The chapter provides a detailed account of the model fit assessment process, reporting the various fit indices used and their respective values, and justifies the acceptance of the final model based on these criteria. The results of the path analysis, which was used to test the study's hypotheses, are presented in detail, including the path coefficients, their significance levels, and the overall explanatory power of the model. The final chapter summarizes and interprets the findings from the practical application described in the previous chapter. It provides a detailed discussion of the results, relating them back to the hypotheses formulated in the earlier chapters and explaining the implications of the findings for both theory and practice. The chapter highlights the two hypotheses that were supported by the data, emphasizing the positive relationship between digital transformation and employee motivation, and between employee motivation and organizational commitment, while also discussing the reasons why the other two hypotheses were not supported. It offers practical recommendations for corporate professionals, suggesting strategies for leveraging digital transformation to enhance employee motivation, job satisfaction, and organizational commitment, while also providing valuable insights for researchers interested in further exploring this important area of study. The chapter concludes by acknowledging the limitations of the study, such as the specific context of the sample and the cross-sectional nature of the data and offers suggestions for future research that could address these limitations and further contribute to the understanding of digital transformation's impact on employees.