Elektrotermal atomik absorpsiyon spektroskopisi yöntemiyle kalay analizinde uygun analiz koşullarının belirlenmesi
Terms of determination of proper analysis analysis method tin with electrothermal atomic absorption spectroscopy
  1. Tez No: 398834
  2. Yazar: GÜLŞAH TEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, atomik absorpsiyon spektroskopi (AAS) yöntemi ile kalay analizinin optimum çalışma koşullarını belirleyebilmek amacı ile tasarlanmıştır. Çalışmada, kalay analizi için en uygun ortam düzenleyici seçimi yapılmıştır. Literatürde önerilen farklı ortam düzenleyicilere karşın, Elektrotermal Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (ETAAS) yönteminde sadece Mg(NO3)2' nin kalay analizinde absorbansı artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca ETAAS yöntemine ek olarak, Gravimetri ve X Işınları Floresans Spektrumu (XRF) yöntemleri de, yöntem doğruluğunu test etmek amacı ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed with the aim of determine the optimum operating conditions in analysis of Sn by atomic absorption spectroscopy (AAS). In this study, the most suitable matrix modifier selection is made among the others. Although given different matrix modifier in the literature, only Mg(NO3)2 was found to increase the absorbance in ETAAS method. Moreover, XRF and gravimetric methods were used with the aim to test the ETAAS method's accuracy.