Cikletlerdeki kurşun, arsenik ve bakırın atomik absorbsiyon spektrofotometrik yöntemle tayini
Determination of lead, arsenic and copper in chewing-gum by atomic absorbtion spektrophotometer
- Tez No: 68177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÇIKLETLERDEKI KURŞUN, ARSENİK VE BAKIRIN ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROFOTOMETRİK YÖNTEMLE TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Erdal KENDÜZLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLEERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Bu çalışmada, çikletlerdeki Pb ve Cu'ın Zeeman zemin düzeltmeli elektrotermal atomik absorpsiyon spektrofotometrik yöntemle tayini için uygun ortam düzenleyiciler ve şartlar araştırıldı. Tekli (Mo, Pd, Pt, W, Ti) ve karışık (Pd + W, Pd + Mo, Pd + Pt, Mg + PO;3, ve tartarik asit katkılı karışımlar) ortam düzenleyicilerin Pb ve Cu'ın termal kararlılığına etkileri incelendi. Pd + W + TA ortam düzenleyici karışımı kullanarak çiklet çözeltilerindeki Pb'un kül etme sıcaklığı yaklaşık 1250°C'a kadar çıkarıldı ve zemin absorpsiyonunun da önemli ölçüde düştüğü görüldü. Aynı şartlarda Cu tayinlerinin de yapılabileceği tespit edildi. APDC-MIBK yöntemi referans alınarak çözme kademesinde Pb ve Cu katılarak hazırlanan çözeltilerde geri kazanma verimleri tayin edildi ve % 97-101 arasında değişen değerler bulundu. Ayrıca, hidrür-AAS yöntemiyle de çikletlerin As derişimleri tayin edildi. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Kurşun, arsenik, bakır, çiklet, elektrotermal atomik absorpsiyon spektrofotometresi, ortam düzenleyici Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Ziya KILIÇ
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF LEAD, ARSENIC AND COPPER IN CHEWING-GUM BY ATOMIC ABSORPTION SPECTROPHOTOMETER (M.Sc. Thesis) Erdal KENDÜZLER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT In this work, proper matrix modifiers and conditions were investigated for the determinations of Pb and Cu in chewing gum by using Zeeman effected electrothermal atomic absorption spectrophotometer. The effects of single (Mo, Pd, Pt, W and Ti) and mixed (Pd+W, Pd+Mo, Pd+Pt, Mg+PO;3 and the mixtures with tartaric acid) modifiers on the thermal stabilizations of Pb and Cu were studied. They were found that it was possible to increase the ashing temperature of Pb up to 1250°C and the low background absorptions when using Pd+W+TA as a modifier. It was also found that the concentrations of copper in chewing gum solutions can be determined at the same conditions. Recovery values taking by the concentration values of the chewing gum solutions added lead and copper at the solubilization step determined by using APDC-MIBK as a base were determined and calculated as between 97% and 101%. In addition to these, the concentrations of As in chewing gum were determined using hyride - atomic absorption spectrophotometer. Science code : Key words : Lead, Arsenic, Copper, Chewing-gum, electrothermal atomic absorption spectrophotometer, matrix modifier Page number : 95 Advisor : Dr.Ziya KILIÇ