Ses yoğunluğu yöntemi ile direkt enjeksiyonlu bir dizel motorda ses ve gürültü analizi
Noise source identification of a direct injection diesel engine using sound intensity method
  1. Tez No: 398879
  2. Yazar: SERKAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gürültü kirliliğine neden olan tüm kaynaklar arasında, trafik gürültüsü en yaygın ve en zarar verici olanıdır ve trafik gürültüsünün en büyük nedeni motorlu araçlardır, özellikle motorlu taşıtlar içerisinde en çok sesi dizel motorlar üretir. Bundan dolayı, dizel motor için gürültü kaynaklarının tanımlanmasının otomotiv uygulamaları içindeki önemi büyüktür. En önemli gürültü kaynağı tanımlama tekniklerinden biri olan ses yoğunluğu metodunda gürültü kaynağının yerini tespit etmek kolay ve pratiktir. Çünkü ses yoğunluğu vektörel bir büyüklüktür ve aynı zamanda ses enerji akışının büyüklüğünün ve yönünün ölçüsüdür. Bu tez, sıralı dört silindirli dizel motordan gelen gürültü kaynaklarının yerini belirlemek ve gürültü haritalarını elde etmek için ses yoğunluğu yöntemini kullanarak, motorlu araçlar içerisinde en fazla gürültüye neden olan dizel motorların gürültü kaynaklarını tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ilk olarak uygun gürültü kaynağı tanımlama tekniklerini kullanarak dizel motorun gürültü kaynaklarının tanımlanması üzerine odaklanmıştır. Bu teknikler, ses yoğunluğu ölçümleri, ses gücü seviyesi belirleme çalışmaları, gürültü haritalarının elde edilmesi ve testlerde toplanan gürültü verisinin izgesel analizi olarak özetlenebilir. Bu yüzden testler, motor yüzeyinin farklı yerlerinde, ses gücü yayılımının motor gürültü karakteristiğini anlamak için gerçekleştirilmiştir. Gürültü ölçümleri, motorun sol ve üst yüzeyinde gerçekleştirilmiştir ve ölçümler 100 Nm yüklemede, 1500 dev/dak ve 2500 dev/dak'lık sabit motor devrinde yapılmıştır. Böylece motorun gürültü kaynaklarını tanımlamak için ses gücü düzeyleri ve ses yoğunluğu haritaları elde edilmiştir ve ana gürültü kaynakları tanımlanmıştır. Aynı zamanda motor gürültü karakteristiğini değerlendirmek için frekans analizi gerçekleştirilmiştir. Motor hızının azalmasıyla, ses yoğunluğu değerlerinin de azaldığı gözlemlenmiştir. Farklı motor hızlarında, motorun farklı yüzeylerinin motor gürültüsüne katkısının da farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Of all the sources of noise pollution, traffic noise is the most prevalent and perhaps damaging source of noise pollution and the main reason of the traffic noise is the motor vehicles, especially diesel engines usually produce more sound in the motor vehicles. Therefore, noise source identification for the diesel engine is of most importance for noise control in automotive applications. Sound intensity method, the most important method in several noise source identification techniques, is very easy and practical to identify source. Because sound intensity is vectorel quantity and it is a measure of the magnitude and direction of the flow of sound energy. This thesis is aimed at identifying the noise sources of inline four cylinder diesel engine that give rise to most significant noise in the motor vehicles by useing sound intensity method to create noise maps and localize noise sources comes from diesel engine. The study focuses firstly on identifying the noise sources of diesel by using proper noise source identification techniques. These techniques can be summarized as sound intensity measurements, sound power level determination studies, obtaining noise maps and spectral analysis of the noise data acquired in the tests. Therefore, tests carried out to understand the engine noise characteristics of sound power radiation at various locations of the engine surfaces. The noise measurements were carried out at the left and top sides of the engine and the measurements were made at constant speed of 1500 rpm and 2500 rpm at 100 Nm load. Thereby sound power levels and intensity maps are obtained to identify noise sources of engine and major noise sources of the engine are identified. At the same time, frequency analysis performed to evaluate engine noise characteristic. With the decrease of engine speed, it is observed that the sound intensity decreases. The results of different surfaces at different engine speeds present the different contribution to the engine noise.