Radar kesit alanı azaltılmış ultra geniş bantlı mikroşerit anten tasarımı
Ultra wide band microstip antenna design with reduced radar cross section
  1. Tez No: 398881
  2. Yazar: CENGİZHAN MUSTAFA DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada ultra geniş bant mikroşerit anten tasarımında antenin bütün çalışma bandı boyunca radar kesit alanı azaltımı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında farklı geometrik yapılara sahip anten tasarımları gerçekleştirilmiştir. Bu bir tanesinde daha önce çalışılmamış olan yalnız bir tek diyot kullanılarak WLAN (Wireless local area network) sistemleri için ayrılmış frekans bandında anahtarlama gerçekleştirilmiştir. Bir başka anten tasarımı şimdiye kadar tasarlanmış olanlarla karşılaştırıldığında mikroşerit hat beslemeli fiziksel olarak en küçük boyuta sahiptir. Bir sonraki adımda tasarlanan antenlerin yüzey akım dağılımları simüle edilmiştir. Elde edilen simülasyon sonuçları da göz önüne alınarak her iki toprak ve yama yapıları RKA (radar kesit alanı) azaltımı için modifiye edilmiştir. Yapılan modifikasyonlar sonucunda antenlerde çalışma bandı boyunca ortalama 10 dB değerinde bir radar kesit alanı azaltımı sağlanmıştır. Son aşamada simülasyon ve ölçüm sonuçları karşılaştırılarak çalışma uygulamalarla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it' s aimed to reduce radar cross section of ultra wide band microstrip antennas at whole operation bandwidth. At the first stage of this study ultra wide band microstrip antennas that have different geometric structures are designed. One of these anttena designs uses one pin diode that hasn't been studied before to switch frequency band which is reserved for WLAN (wireles local area network) systems. Another antenna design has the smallest physical size compared to antennas designed before which are fed by a microstrip feed line. At the next step, the surface current distribution of the antennas are simulated. Considering the simulation results, both patch and ground structures are modified to reduce RCS (radar cross section) of the antennas. After the modifications RCS of the antennas are reduced by approximately 10 dB at whole operating frequency band. At the last stage the simulated results are confirmed by comparing to measurement results.