Pistacia vera'dan izole edilen aspergillus türlerinin PCR-RFLP analizleri
PCR-RFLP anayses of aspergillus species isolated from pi̇staci̇a vera
- Tez No: 398910
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Pistacia vera L. Batı Asya ve Orta Doğu Bölgelerinde yetişen Anacardiaceae familyasına ait yaprağını döken bir ağaçtır (Woodroof, 1967; Tous & Ferguson, 1996). Antepfıstığı Avrupanın Akdeniz Bölgelerinde, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Kalifornia ve Çin'in geniş alanlarında yetişen iki evcikli bir bitki türüdür (Onay vd., 2004). Başlıca antepfıstığı üreten ülkeler İran, Türkiye, Suriye ve Amerka Birleşik Devletleridir (FAO, 2004). Antepfıstığı üretimi Türkiyede çoğunlukla Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde Gaziantep, Şanlıurfa ve Siirt yörelerinde geniş bahçelerde yapılmaktadır. Antepfıstığında tespit edilen çoğu hastalıklar önemli hasarlara yol açmaktadır. Antepfıstığı meyvesini enfekte eden fungal hastalıkların en önemlilerinden biri olan Aspergillus sp. ekonomik zarar veren bir cinstir. Aspergillus türleri dünya çapında çeşitli habitatlarda, yiyecekleri çürüten mikotoksinleri üretir, insan ve hayvan patojeni olarak da bilinmektedir. Aspergillusbüyük miktarda Aflotoksin ürettiğinden Orta Doğu ülkelerinde yetiştirilen antepfıstıklarında büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu çalışma Türkiyenin farklı klimatik bölgelerinden toplanan antepfıstığı meyvelerinde izole edilen Aspergillus spp.'lerin DNA polimorfizmlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Toplam 27 Aspergillus türleri izole edilmiş ve PCR çalışmaları Aspergillus türlerini tespit ve teşhis için geliştirilmiştir. ITS, Aktin ve βTubilin gibi markerler nükleer ribozomal dizayn edilmiş spesifik primerler kullanılmıştır. PCR ürünleri RFLP analizlerini çeşitli restriksiyon enzimleri (HindIII, PstI, TaqI ve EcoRI). RFLP analizlerinde Aspergillus izolatlarında, ITS, Aktin ve βTubilin'lerle PCR ve RFLP'da kullanılmıştır. Düşük oranda polimorfizm tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pistacia vera L. is a deciduous tree native to Western Asia and parts of the Middle East that belongs to the family Anacardiaceae (Woodroof, 1967; Tous & Ferguson, 1996). Pistachio is a type of dioecious trees planted on a large scale in the Mediterranean regions of Europe, North Africa, Middle East, California and China (Onay vd., 2004). Main pistachio producing countries are Iran, Turkey, Syria, and U.S.A. (FAO, 2004). Pistachio production in Turkey are mainly conducted in the Southeastern Anatolia region and Gaziantep, Sanliurfa and Siirt provinces have large Pistachios orchards. Many of the diseases have been identified on Pistachio, some of them causing severe damages. One of the most important types of fungal diseases that infect pistachio fruit is Aspergillus spp. that is a diverse genus with high economic and social impact. Species occur worldwide in various habitats and they are known to spoil food, produce mycotoxins and are frequently reported as human and animal pathogens. As the Aspergillus produce large amounts of Aflatoxin in many of pistachios in the countries in the Middle East, this led to great fear about its possible presence in pistachios. This study aimed to determine DNA polymorphism of Aspergillus spp isolated from pistachio fruits grown in different climatic regions of Turkey. PCR-RFLP A total of 27 Aspergillus species was isolated and PCR based assay was developed for the detection and identification of Aspergillus spp using specific primers designed from nuclear ribosomal internal transcribed spacer (ITS), Actin and β-tubulin. The PCR products were subjected to RFLP analyses with several restriction enzymes namely HindIII, PstI, TaqI and EcoRI. Low range of polymorphism were detected among Aspergillus isolates with ITS, Actin and β-tubulin through PCR-RFLP.