Neps detection for wool fabrics by using image processing techniques
Yünlü kumaşlarda neps hatalarının görüntü işleme teknikleri ile belirlenmesi
  1. Tez No: 398909
  2. Yazar: MURAT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
1960'larda askeri amaçlarla kullanılmaya başlanan Görüntü İşleme metotları ileri ve hızlı bilgisayar teknolojisi sayesinde birçok alanda kullanım imkânları bulmuştur. Tekstil bunlardan birisidir. Bu tezde yapılan işlem, yünlü kumaşlar üzerinde bulunan nepsleri çizgi tarama kameraları yardımıyla online görüntü işleme metodunu kullanarak belirlemektedir. Kumaşın yüzeyindeki neps ve yabancı maddeler kumaşın kalitesini olumsuz etkiler. Tezde görüntü işleme metodları analiz edilmiştir ve kumaşların online görüntü işlemeleri için en uygun yöntem belirlenmiştir. Görüntü işleme çalışmalarının çoğunluğu, kumaş hatalarının incelemesi ve sınıflandırılması ile ilgilidir. Ancak bu çalışma bir robot makine ile nepsleri temizleme işlemi için kullanılarak nepsleri ve yerlerini belirlemek için online görüntü işlemini amaçlamaktadır. Sonuç olarak, en uygun görüntü işleme yöntemi, neps tipi hataları bulmak için kullanılan diğer metotları sistematik olarak elimine edilerek seçilmiştir. Seçilmiş yöntem bilgisayar kontrollü neps temizleyici bir robot üzerinde denenmiştir. İşlem prosedürü iki çizgi tarama kamera vasıtasıyla kumaşın görüntüsünü almakla başlar (1 m uzunluğunda ve 1,6 m genişliğinde). Daha sonra görüntü, elde edilen görüntü hatalarını (neps) görmek ve bu hataların yerlerini belirlemek için işlenir. Yerleşim bilgisi, robotik makine için giriş bilgileri olur ve nepslerin bulunduğu koordinatlar belirlenir. Bu aşamadan sonra neps temizleme robotu ilgili koordinatlara doğru hareket eder ve onları sistematik bir sırada çıkarır. Bu tezin kapsamı görüntü işleme metotlarını analiz etmek ve en uygun (hızlı ve etkili) metodu uygulamakla sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Image processing methods, started to be used for military targets in 1960s, have found usage opportunities in many areas thanks to advanced and fast computer technology. Textile is one of these areas. The process, made on the thesis includes efforts to identify neps on wool fabrics by means of on-line image processing using line scan cameras. Neps and foreign substance on fabric surface affect negatively quality of fabric. In the thesis image processing methods were analyzed and the most suitable method was determined for on line image processing of fabrics. Most of the image processing studies are related with the inspection and classification of fabric faults, however, this study aims on-line image processing to determine neps and their locations to be used for neps cleaning process by a robotic machine. As a consequence, the most suitable image process method was decided by systematically eliminating the others for neps type fabric faults. The selected method was practiced on a computer controlled neps cleaning robot for on line image processing and neps cleaning purpose. The process procedure starts with taking image of the fabric (1 meter length and 1.6 meters width) by means of two line scan cameras. The image then processed to determine faults (neps) and their locations. The location information is used as input data for robotic machine to achieve the coordinates of neps. Then, neps cleaning robot moves to the related coordinates and removes them in a systematic order. The scope of the thesis is limited with the analyzing the image processing methods and applications of the most suitable (fast and effective) method for the image processing.