Adi̇ponekti̇n, i̇nterlöki̇n-6 ve tnf-alfa'nin anti̇psi̇koti̇k i̇laç kullanan çocuklarda obezi̇te geli̇şi̇mi̇ üzeri̇ne etki̇si̇
The effect of adiponectin, tnf-alpha and interleukin 6 on development of obesity children using antipsychotic drugs
  1. Tez No: 398933
  2. Yazar: DUYGU KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU ÇAYCI SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ntipsikotiklere bağlı kilo alımında, metabolizma değişikliğinden çok iştah ve yeme davranışı sorumludur. Daha önceden antipsikotik ilaç almamış olanlarda, tedavi başlangıcında kilo alımı daha fazla olmaktadır. Aynı ilaçlar çocuk ve ergenlerde gelişimsel dönemlerine uygun olmayan tiroid, kan şekeri, cinsiyet hormonları düzeyi ve büyüme hızı, kemik metabolizmasını içeren pek çok yan etkiye de neden olabilmektedir. Çalışmamızda adiponektin, interlökin-6 ve TNF-alfa'nın antipsikotik ilaç kullanan çocuklarda obezite gelişimi üzerine etkisi amaçlanmıştır. Haziran 2012- Temmuz 2013 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Polikliniğine başvuran, 8-18 yaş aralığındaki antipsikotik ilaç tedavisine başlayan 14 çocuk hasta çalışma grubumuzu oluşturdu. Çalışmamızda Grup 1 daha önce antipsikotik ilaç kullanmamış çocuklardan oluşmakta iken 3 ay boyunca sabit minimum etken dozda(0,25-2 mg/gün) antipsikotik ilaç tedavisine başlayan aynı çocuklar Grup 2'i olarak belirlenmiştir. Kan numunelerinden adiponektin, interlökin-6, tümör nekrosis faktör alfa ve insülin düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçülmüştür. Lipid profili düzeyleri ve karaciğer enzim testleri enzimatik kolorimetrik yöntem ile ölçülmüştür.Bu ölçüm sonuçlarına göre, tedavi öncesi ve sonrası grupları karşılaştırdığımızda istatiksel olarak p değerlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Grup 2'de İl-6 ve TNF-alfa arasında kuvvetli korelasyon, adiponektin ve insülin arasında da korelasyon gözükmekte ise de tedavi öncesi ve sonrası gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Lipid profili testlerimizde ise kolesterol ve LDL ile trigliserid ve VLDL arsında hem grup 1'de hem de grup 2'de kuvvetli korelasyon saptanmış ise de tedavi öncesi ve sonrası gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Karaciğer enzim testlerinin sonuçlarında ise grup 2'de ALT ve AST arasında korelasyon bulunmuşsa da yine bunlar arasında da tedavi öncesi ve sonrası gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır.Yapmış olduğumuz çalışmamızda hasta çocuklara uygulanan üç aylık minimum etken dozda (0,25-2 mg/gün) antipsikotik ilaç tedavisinin obezite açısından risk oluşturmadığı görülmüştür. Hasta sayısının, uygulanan antipsikotik ilacın mg/gün dozunun ve tedavi süresinin azlığı ile bu çocukların büyüme döneminde olması da bu sonuca ulaşmamızdaki önemli nedenler arasındadır. Yukarıda belirtilen hasta sayısı, uygulanan ilacın mg/gün dozu ve tedavi süresi arttırılarak daha güvenilir sonuçlara ulaşılabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
It's the gluttony and eating behaviours rather than the changes in the metabolism that give rise to a weight gain related to antipsychotic drugs. People who are treated with antipsychotic drugs for the first time gain more weight in the beginning phase of the treatment compared with others. The same drugs can also cause so many side effects in children and adolescents including thyroid, blood sugar, sex hormones levels, growth speed and bone metabolism; side effects that are in fact improper for their developmental phase. In our research, we aimed to study the effect of adiponectin, interleukin-6 and TNF-alpha on the development of obesity in children who use psychotic drugs such as adiponectin, interleukin-6 and TNF-alpha. The patient group in the study was comprised of 14 children between the ages of 8 and 18 who was treated with psychotic drugs in the Child and Adolescent Psychiatry Polyclinic in the Medicine Faculty of Gazi University between June 2012 - July 2013. While children who used no such drugs before was included in the Group 1 in our study, those children who were treated with psychotic drugs in fixed minimum effective doses (0,25 - 2 mg/day) for three months were evaluated in Group 2. The levels of adiponectin, interleukin-6, tumor necrosis factor alpha and insulin were measured by means of ELISA method. Lipid profile levels and liver enzyme tests were tested by means of enzymatic colorimetric method. We found no meaningful statistical difference in p values when we compared both of the groups before and after the treatment in the light of the test outcomes. Even though a strong correlation between Il-6 and THF-alpha and a correlation between adiponectin and insulin were observed in Group 2, no meaningful difference was found between the groups before and after the treatment. On the other hand, even though a strong correlation was observed both in Group 1 and Group 2 between cholesterol and LDL, and triglyceride in our lipid profile tests, no meaningful difference was observed between the groups before and after the treatment. As for the test result concerning liver enzymes, a correlation was found in Group 2 between ALT and AST, however no difference was detected here between the groups before and after the treatment as well. We observed in our research that the antipsychotic drug treatment applied to these children in minimum effective dose (0,25 - 2 mg/day) posed no risk in respect of obesity. The number of the patients participated, the dose of the antipsychotic drugs applied in mg/day, short treatment time and the fact that all the children were in developmental phase are the factors that played an important role in this outcome. We are of the opinion that more reliable results could be obtained if the number of patients, the dose of the drugs in mg/day and the time of the treatment indicated above are increased.