Akut egzersizde hindiba kahve tüketiminin egzersiz performansı ve metabolizma üzerine etkileri
The effects of acute chicory coffee consumption onexercise performance and metabolism
- Tez No: 938501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünya genelinde en yaygın olarak tüketilen içeceklerden biri olan kahve, kafein ve çeşitli fenolik bileşenleri sayesinde enerji metabolizması ve performansı etkileyebilmektedir. Hindiba kahvesi (HK) ise kafeinsiz yapısı ve yüksek fenolik içeriğiyle bu etkileri anti-inflamatuvar ve metabolik açıdan destekleyebilir. Bu çalışmada, hindiba kahvesinin akut egzersiz sırasındaki karbonhidrat, yağ ve enerji metabolizması ile egzersiz performansına etkileri araştırıldı. Örneklem 18-25 yaş aralığında orta düzeyde aktif (n=22), sağlıklı erkek bireylerden oluşturuldu ve tek kör randomize kontrollü çapraz tasarımda planlandı. Katılımcılar, hindiba kahvesi, arabika kahvesi (AK) ve kontrol gruplarında üç aşamada test edildi. Her aşamada katılımcıların sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, demografik bilgileri ve vücut kompozisyonu kaydedildi; içecekler mekik koşusu testinden 45 dakika önce tükettirildi, ardından 3 günlük dinlenme uygulandı ve egzersiz öncesi/sonrası laktat, glukoz, oksijen satürasyonu, tansiyon ile BORG yorgunluk puanları ölçülüp, test sonunda venöz kandan Lipoproteinlipaz (LPL), Tümör Nekroz Faktörü Alfa (TNF-α), Adiponektin ve İnterlökin 6 (IL-6) düzeyleri analiz edildi. MANOVA analizleri sonucunda, kahve türlerinin egzersiz performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Coffee, one of the most widely consumed beverages worldwide, can influence energy metabolism and performance through its caffeine content and various phenolic compounds. Chicory coffee, being caffeine-free and rich in phenolics, may support these effects via anti-inflammatory and metabolic pathways. In this thesis, the acute effects of chicory coffee on carbohydrate, fat, and energy metabolism, as well as exercise performance, were investigated. The sample consisted of 22 healthy, moderately active men aged 18–25, and a single-blind, randomized, controlled crossover design was employed. Participants completed three trials—chicory coffee, arabica coffee, and control—at separate visits. At each visit, health status, dietary habits, demographic data, and body composition were recorded; the assigned beverage was consumed 45 minutes before a shuttle-run test, followed by a 3-day washout. Pre- and post-exercise measurements included lactate, glucose, oxygen saturation, blood pressure, and perceived exertion (BORG scale); post-exercise venous blood was analyzed for lipoprotein lipase (LPL), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), adiponectin, and interleukin-6 (IL-6). MANOVA revealed no significant effect of coffee type on exercise performance (p>0.05).