Ratlarda flep yaşayabilirliği üzerine glutatyon, ozon gazı ve susam yağının etkinliğinin karşılaştırılması: Deneysel çalışma
Comparison of the effects of glutathione, ozone gas and sesame oil on the flap viability in: An experimental study
  1. Tez No: 398934
  2. Yazar: RAMAZAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKSAL KARGI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Random flep cerrahisinde flep sağ kalımını arttırmak için bir çok ajan, farklı dozlarda ve farklı şekillerde verilmek üzere etkileri çalışılmış ve pozitif etkileri gösterilmiş olmasına rağmen flep sağ kalımına ozon gazı ve susamyağının etkinliğini gösteren herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızın amacı random flep sağ kalımına ozon gazı ve susamyağının etkinliğini araştırmak ve flep sağ kalımına olan olumlu etkisi daha önce gösterilmiş olan glutatyonun etkisi ile karşılaştırmaktır. Ozon gazı, susamyağı ve glutatyonun önemli birer antioksidan ve antimikrobial ajan oldukları, yara iyileşmesinde pozitif etkileri oldukları bir çok başarılı çalışma ile gösterilmiştir. Bu çalışmada ozon gazı, susamyağı ve glutatyonun tek başına ya da kombine kullanımda flep sağ kalımına özellikle antioksidan etkileri ile olumlu yönde katkı saplayacakları düşünülmüştür. Bu amaçla yapılan çalışmada 60 adet wistar cinsi erkek rat rastgele 6 gruba ayrılmıştır; 1.Grup kontrol (n=10): Herhangi bir ajan cerrahi sonrası uygulanmadı. 2.Grup zeytinyağı (n=10): Postoperatif dönemde, zeytinyağı ile nemlendirilmiş gazlı bez ile 7 gün boyunca, günlük pansumanlar gerçekleştirildi. 3.Grup ozon gazı ile perokside edilmiş zeytinyağı (n=10): Postoperatif ozonla perokside edilmiş zeytinyağı ile nemlendirilmiş gazlı bezle, 7 gün boyunca günlük pansumanlar gerçekleştirildi. 4.Grup susamyağı (n=10): Postoperatif dönemde, susamyağı ile nemlendirilmiş gazlı bez ile 7 gün boyunca, günlük pansumanlar gerçekleştirildi. 5.Grup ozon gazı ile perokside edilmiş susamyağı (n=10): Postoperatif ozonla perokside edilmiş susamyağı ile nemlendirilmiş gazlı bezle, 7 gün boyunca günlük pansumanlar gerçekleştirildi. 6.Grup glutatyon(GSH)(n=10): Postoperatif hemen, postop 6. Saat, 12. Saat, 1. Gün ve 2. Gün fleplere GSH mezoterapi şeklinde, papül tekniği ile enjekte edildi. Sıçanlar postoperatif 7. günde sakrifiye edildikten sonra makroskobik ve histopatolojik açıdan değerlendirildi. Yaşayan flep yüzey ölçümleri yapıldığında; grup 1'de flep sağ kalan ortalamasının grup 3, grup 4, grup 5 ve grup 6'dan anlamlı düzeyde düşük olduğu görülmüştür. Flep sağ kalımı bakımından grup 1 ve grup 2 arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Aynı şekilde grup 4 ve grup 2 kendi aralarında karşılaştırılınca sağ kalım oranının grup 4'de daha fazla olduğu görüldü. Grup 4 ile grup 5, grup 6 ve grup 3 arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Grup 2'de flep sağ kalımı grup 5, grup 6 ve grup 3'e göre daha düşük bulundu. Yine aynı şekilde grup 5 ile grup 6 ve grup 3 arasında anlamlı bir fark saptanmadı. grup 3 ile grup 6 arasında da anlamlı bir fark saptanmadı. Histopatolojik değerlendirmede ise yara iyileşmesinin komponentleri olan kronik infalamasyon ve reepitelizasyon bakımından gruplar arasında fark görülmedi. Grup 2 ve grup 4 akut inflamasyonun diğer gruplardan daha yoğun olduğu saptandı ve akut inflamasyonun yoğunluğu ile orantılı olarak her iki grupta ülser derinliğinin diğer gruplardan daha fazla olduğu saptandı. Granülasyon dokusu, fibroblast maturasyonu ve kollajen depozisyonu grup 3 ve grup 6'da diğer gruplara göre daha yoğun olarak saptandı. Neovaskülarizasyon grup 6'da diğer gruplardan daha yoğundu. Sonuç olarak deneyde kullanılan glutatyon, ozon gazı ve susamyağının flep sağ kalımını ve yara iyileşmesini yaklaşık olarak eşit oranda olumlu etkilediğini gözlemledik. Ozon gazı ve susamyağı flep cerrahisinde flep sağ kalımını arttırmak amacı ile kullanılan diğer tedavilere göre hem daha ucuz, hem daha kolay temin edilebilir olmaları ve ek olarak da antimikrobial özelliklerinin olması nedeni ile alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Although the effects of many agents have been studied to improve flap survival at different doses and ways in random flap surgery and indicated their positive effects, any study has not been performed demonstrating the effectiveness of the ozone gas and sesame oil. The aim of our study is to investigate the effect of ozone gas and sesame oil on random flap survival and to compare with glutathione that its positive effects on flap survival has been shown previously. It has been demonstrated that ozone gas, sesame oil, and glutathione were an important antioxidant and antimicrobial agents and they had a positive effect in wound healing in many successful studies. In this study, it has been thought that ozone, sesame oil and glutathione contribute flap survival alone or in combination usage with their antioxidant effect positively. By this aim, 60 wistar kind, male gender rat were included in the experiment and rats were divided randomly into 6 groups in the study. 1.Group control (n=10): Any pharmacological agent is not used after operation. 2. Group olive oil (n=10): In postoperative term, olive oil impregnated gauzes were used for dressing during the following 7 days. 3. Group olive oil with ozone peroxide group (n=10): In postoperative term, olive oil with ozone peroxide impregnated gauzes were used for dressing during the fallowing 7 days 4. Group sesame oil (n=10): In postoperative term, sesame oil impregnated gauzes were used for dressing during the following 7 days 5. Group sesame oil with ozone peroxide group (n=10): In postoperative term, sesame oil with ozone peroxide impregnated gauzes were used for dressing during the fallowing 7 days 6. Group glutathione (GSH)(n=10): GSH were injected in the form of mesotherapy with papule technique in term of immediate post-operative, postoperative 6th hours, postoperative 12th hours, 1st day and 2th day respectively to flap. After rats were killed in postoperative 7th day, they were assesed macroscopically and histopathologically. When living areas of flaps were measured, it was seen that substantive survival proportion was less in group 1 than group 3, group 4, group 5 and group 6. While group1 has less survival ratios, better survival area ratios have been seen in group 2 and group 3 compared with group 1, but it was not significant amoung group 2 and 3. Once histopathologic scores evaluated, any statistical significance has not been able to find between the groups. Any significant difference between group 1 and group 2 were not detected in terms of flap survival. Likewise, compared with group 4 and group 2 each other, the survival rate was higher in the group 4. It was not found significant difference between Group 4 and group 5, and between group 6 and 3. Flap survival rate in group 2 was found less than group 5, group 5, and group 3. Likewise, it was not found significant difference between group 6, group 5 and group 3. In the histopathological evaluation any difference between groups was seen in terms of chronic inflammation and re-epithelialization those were the components of wound healing. In group 2 and group 4, acute inflammation has been found to be more intense than other groups and ulcers depth in both groups were found to be higher than the other groups in proportion to the intensity of the acute inflammation Granulation tissue fibroblasts maturation and collagen deposition in groups 3 and 6 were found to be more intense than the other groups. Neovascularization in group 6 was more intense than the other groups. Finally, we have noticed that glutathione, ozone gas and sesame oil used in the experiment, effected positively on flap survival and wound healing approximately equal proportions. Ozone gas and sesame oil can be used as an alternative method of treatment because these are both cheaper and more easily of the availability than other treatments enhancing flap survival purpose and have antimicrobial properties.