Serebral palsili çocuklarda fizyoterapi programı ile birlikte uygulanan refleksolojinin uyku, kabızlık, salya, motor fonksiyonlar, yaşam kalitesi ve aile etkilenimi üzerine olan etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of reflexology with physiotherapy program on sleeping, constipation, drooling, gross motor functions, quality of life and family impact
  1. Tez No: 398937
  2. Yazar: SABİHA SAHİLOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma serebral palsili çocuklarda nörogelişimsel yaklaşımlardan oluşan fizyoterapi programı ile birlikte uygulanan uygulanan refleksolojinin uyku, kabızlık, salya, motor fonksiyonlar, yaşam kalitesi ve aile etkilenimi üzerine etkilerini araştırmak amacı ile planlandı. Çalışmaya yaşları 3-15 yıl arasında değişen Serebral Palsi (SP) tanısı almış, KMFSS 3/4/5 seviyelerinde 40 çocuk dahil edildi. Çocuklar 2 gruba ayrıldı. Grup 1'deki çocuklara nörogelişimsel tedavi uygulanırken, grup 2'deki çocuklara nörogelişimsel tedavi ile birlikte refleksoloji uygulandı. Uygulamalar haftada 2 defa, 8 hafta boyunca devam etti. Nörogelişimsel tedavi 45-60 dakika uygulanırken, refleksoloji ortalama 20-30 dakika uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası tekrarlandı. Çocuklar kaba motor fonksiyon ölçütü (KMFÖ), kaba motor fonksiyon sınıflama sistemi (KMFSS), modifiye kabızlık değerlendirme skalası (MKDS), salya sıklık şiddet skalası (SSŞS), çocuklarda uyku formu (ÇUF), çocuk sağlığı anketi, anne-baba formu (ÇSA-ABF), aile etki ölçeği (AEÖ) ile değerlendirildi. Her iki grupta da uygulanan tedavi sonrası KMFÖ değerlerinde anlamlı artış görüldü (p=0,000). Nörogelişimsel yaklaşımlardan oluşan fizyoterapi programı ile birlikte uygulanan refleksoloji sonrasında MKDS değerlerinde azalma (p=0,000), SSŞS değerlerinde şiddet ve sıklıkta azalma görüldü (p=0,013, p=0,020). Refleksoloji uygulanan grupta ÇUF alt testlerinde horlama dışında tüm sonuçlarda azalma görüldü (p=0,029). ÇSA-ABR formunda anlamlı farklılıklar görüldü (genel sağlık p=0,002; global davranış p=0,002; aile uyumu p=0,005; mental sağlık p=0,016). İki grupta da AEÖ sonuçlarında toplam puanda olumlu gelişme görüldü (p=0,000). Sonuç olarak SP'li çocuklarda fizyoterapi programı ile birlikte uygulanan refleksolojinin kaba motor fonksiyon üzerine etkisi yoktur, ancak çocukların kabızlık problemlerini, salya akma sıklığını ve şiddetini azaltmakta, uykusuzluğu azaltarak gün içinde uykulu olma problemini ve dikkat eksikliğini olumlu yönde etkilemektedir. Bunların yansıması olarak çocuklarda yaşam kalitesini arttırmakta, anne ve babaların ruhsal ve bedensel sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of reflexology in addition to physiotherapy program, on sleeping, constipation, drooling, gross motor functions, quality of life and family impact. Forty children with diagnosis of CP, between the ages at 3-15 years, whose GMFCS levels are 3/4/5 were included in the study. The participants were divided into two groups. Group 1 received only neurodevelopmental treatment. Group 2 had reflexology in addition to neurodevelopmental treatment. The implementation of the programs has planned twice a week for 8 weeks, while the physiotherapy sessions were 45-60 minutes and reflexology sessions were 20-30 minutes. Assessments were conducted both before and after the application of the programs. The participants were assessed with GMFM, GMFCS, MCAS, DSFS, PSQ, CHQ-PF50 and IPFAM. After theimplementation of reflexology, GMFM values were increased in both groups (p=0,000). There was a decrease in MCAS (p=0,000), DSFS values, severity and the frequency (p=0,013, p=0,020). The decreases were observed in all the results of PSQ, except snoring for the children who received reflexology in addition to neurodevelopmental treatment (p=0,029). Significant improvements were seen in CHQ-PF50 (global health p=0,002; global behavior p=0,002; parents coordinations p=0,005; mental health p=0,016). Positive changes were seen in the total score of the IPFAM (p=0,000). In conclusion, the implementation of reflexology in addition to the neurodevelopmental treatment is not effective on gross motor function however, decreases constipation, drooling severity and frequency and insomnia thus elaminates the problems being sleepy during day time and attention deficit children with cerebral palsy. As a reflection of these improvement, the quality of life in children increases and positive changes emerge not only in children's life, but also in their parents' physical and mental health.