Kronik cep telefonu radyasyonu ve koruma amaçlı uygulanan melatoninin serviks üzerine etkisi
Chronic mobile phone radiation and the effect of melatonin which is applied for protection, on cervix tissue
  1. Tez No: 398936
  2. Yazar: ASLI DEMİRATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızda elektromanyetik alana kronik etkin kalmanın serviks dokusunda oluşturabileceği yapısal değişiklikler ve bunlara melatonin' in koruyucu etkisinin incelenmesi amaçlandı.Bu erekle, 24 adet Wistar albino cinsi dişi sıçan 4 gruba ayrıldı. 90 günlük deney süresince; kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmazken, 2.gruba her gün derialtı melatonin uygulaması, 3.gruba her gün 30dk 2100MHz radyasyon uygulaması, 4.gruba ise radyasyon uygulamasından 40dk önce derialtı melatonin ve 30dk radyasyon uygulaması yapıldı ve deneklerin vücut ağırlıkları hergün ölçülerek kaydedildi. Deney bitiminde yüksek doz anestezi altında feda edilen deneklerden serviks dokuları alındı, ağırlıkları ölçüldü ve histolojik izleme yöntemlerinden geçirildi. Hematoksilen-Eozin ve Fas-Ligand immün boyaları uygulandı, ışık mikroskobunda değerlendirildi. Vücut ağırlıkları ve serviks ağırlıklarının yanı sıra, epitel ve duvar kalınlığı ölçülerek apoptotik hücreler de sayıldı ve istatistiksel olarak değerlendirildi.Hematoksilen - Eozin boyamaları sonucu yapılan değerlendirmelerde, radyasyon uygulamasının serviks üzerinde en belirgin olarak epitel düzenleniminde ve özellikle üst katmanlardaki hücrelerde bozulmaya yol açtığı ve metaplazik değişimlere neden olduğu belirlendi. Bezlerde yapısal değişim ve bez lümeninde salgı birikimi dikkati çekerken, metaplazik değişim bölgelerinde lamina propria' nın da daha yoğun yapıda olduğu gözlemlendi. Uygulamanın serviks epitel kalınlığında ve duvar boyunda artışa neden olduğu saptandı.. Apoptozis' in belirlenmesi ereği ile yapılan Fas-Ligand immün boyamalarında, en fazla tutulumun radyasyon uygulanan grupta ve özellikle metaplazik epitelde olduğu ve yalnızca melatonin uygulanan grup ile radyasyon ve melatonin' in birlikte uygulandığı gruplarda tutulumun kontrol grubuna benzer olduğu dikkati çekti. Melatonin uygulamasının, radyasyonun neden olduğu bu değişimler üzerinde belirgin derecede korunma sağladığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study our aim is to investigate the possible effects to stay active chronic electromagnetic field and the protective effects of melatonin on the structures of cervix tissue. In our study, 24 female Wistar albino rats were divided into 4 equal groups. Throughout in 90-day experiment, there has been no application to control group while subcutaneous daily melatonin was enjected to the 2nd group. 2100-MHz radiation for 30 minutes in every day applied to the 3rd group. Subcutaneous melatonin enjection was applied 40 minutes before radiation and then radiation was applied for 30 minutes to the 4th group. Body weights of subjects were measured and recorded every day. At the end of the experiment, cervix tissues were taken from subjects which was sacrificed under high-dose anesthesia, their weights were measured, and histological monitoring methods were applied. Hematoxylin-Eosin staining and Fas-Ligand immun staining were performed and evaluated under a light microscope. As body weight, the thickness of the wall and the epithelium were measured and apoptotic cells were also counted and evaluated statistically. In the pictures of Hematoxylin - Eosin staining it was determinated that, radiation lead to deterioration on epithelial organization and especially in the cells of the upper layers and cause some metaplastic changes. Some structural changes occured in the glands and the accumulation of secretions in the gland lumen was noticed. The lamina propria was observed that more dense structure in the region of metaplastic changes. Cervix epithelium and the wall thickness was found to increase in size because of radiation application. Fas-Ligand immunostaning which was performed to determination of apoptosis, showed maximum involvement in the radiation group and especially in the metaplastic epithelium. The involvement were similar to control group in melatonin applicated group and also in the group of melatonin and radiation were applied together. It was concluded that, the application of melatonin caused to protection significiantly on these changes which was caused by radiation.