Renal bozukluklarda protein oksidasyonu
Protein oxidation in renal resorder
  1. Tez No: 398938
  2. Yazar: CANHAN MERVE TOKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN HACIŞEVKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Serbest radikal, bir veya daha fazla çift ortaklanmamış elektron içeren moleküllere verilen isimdir. Reaktif oksijen türlerinin büyük kısmını serbest radikaller oluşturmaktadır. Oksidatif stres sonucu oluşan çesitli serbest radikaller ve singlet oksijen ile hidrojen peroksit gibi radikal olmayan ara ürünlere genel olarak reaktif oksijen türleri denir. Oksijen molekülleri yaşam için vazgeçilmez olmakla birlikte, metabolizma sırasında serbest radikal kaynağı olarak bilinen ve son derece reaktif olan ara ürünler oluşur. Reaktif oksijen türleri olarak bilinen bu moleküller lipit, protein ve DNA gibi hücre bileşenlerine zarar verir. Aerobik organizmalarda serbest radikal oluşumunu kontrol altında tutmak ve bu moleküllerin zararlı etkilerine engel olmak üzere antioksidan savunma sistemleri gelişmiştir. Ancak bazı durumlarda mevcut antioksidan savunma sistemi serbest radikallerin etkisini tamamen önleyemez ve oksidatif stres olarak adlandırılan durum ortaya çıkar. Vücutta birikmiş üre gibi zararlı maddelerin ve aşırı suyun bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemine diyaliz denmektedir. Hemodiyaliz ve periton diyaliz, son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda en yaygın olarak kullanılan replasman tedavileridir. Çalışmamız, hemodiyaliz tedavisi gören 55 kişi ve periton diyaliz tedavisi gören 30 kişiden oluşan böbrek yetmezliği tanısı almış toplam 85 (55 erkek ve 30 kadın) hasta ile 30 (24 kadın ve 6 erkek) sağlıklı bireyden oluşmuştur. Çalışmamızda hasta grubunun protein oksidasyonu belirteçleri olan protein karbonil ve ileri oksidasyon protein ürünleri, lipid peroksidasyon belirteci olan malondialdehit ve total antioksidan kapasite düzeyleri ölçülerek kontrol grubuna göre karşılaştırması yapılmıştır. Serum malondialdehit ve total antioksidan kapasite düzeyleri spektrofotometrik olarak, protein karbonil ve ilerioksidasyon protein ürünü düzeyleri ise kit kullanılarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Free radical is the molecules containing one or more uncoupled electron. Free radicals are among most of the reactive oxygen species. Produced by oxidative stress various free radicals and non-radical intermediate products like singlet oxygen and hydrogen peroxide are generally called reactive oxygen species. Although oxygen molecules are essential for life during metabolism known as free-radical source and highly reactive intermediates are produced. These molecules that are known as reactive oxygen species damage cell components such as lipid, protein and DNA. Aerobic organisms have been developed antioxidant defense systems in order to control the formation of free radicals and prevent the harmful effects of these molecules. However in some cases present antioxidant defense system not abolish the effect of the free radicals and condition called as oxidative stress occurs. Harmful substances such as urea and excess water accumulated in the body are removed by process called dialysis via membrane. Hemodialysis and peritoneal dialysis are most commonly used replacement therapy with end-stage renal failure patients. Our study consisted of 85 people (55 male and 30 female) had been diagnosed with kidney failure and taking hemodialysis treatment and 30 healthy individuals (24 female and 6 male). In our study markers of protein oxidation proein carbonyl and increased level of advanced oxidation products, marker of lipid peroxidation malondialdehid and total antioxidant capacity levels of patients measured and compared to the control group. Serum MDA and TAC levels measured spectrophotometrically, protein carbonyl and increased level of advanced oxidation products levels measured by using the kit.