Farelerde kadmiyum uygulamasının fertilite parametreleri üzerine etkisi
Effect of cadmium application in mice on fertility parameters
- Tez No: 398941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma, östrus siklusu fazlarından bağımsız olarak uygulanan kadmiyumun dişi farelerde fertilite üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma, Trakya Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Birimi'nde Ekim 2013- Şubat 2014 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Birimi'nde üretilen, 6-7 haftalık, ağırlıkları 25-30 g arasında değişen 54 adet dişi Balb/c türü fare kullanıldı. Deney süresi boyunca kontrol grubundaki 24 hayvandan 6 tanesi sebebi bilinmeyen bir nedenden, deney grubundaki 30 hayvandan 3 tanesi sebebi bilinmeyen bir neden/kadmiyum toksisitesi sonucunda ölmüştür. Bu durumda Deney Grubu 1 (9 adet dişi fare 30 gün 200 ppm CdCl2 maruz kalma), Deney Grubu 2 (9 adet dişi fare 60 gün 200 ppm CdCl2 maruz kalma), Deney Grubu 3 (7 adet dişi fare 30 gün 200 ppm CdCl2 maruz kalma), Kontrol Grubu 1 (6 adet dişi fare), Kontrol Grubu 2 (6 adet dişi fare), Kontrol Grubu 3 (6 adet dişi fare) olmak üzere gruplandırılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizi bilgisayarda Statistical Package For Social Science (SPSS) 16 paket programında gerçekleştirilmiştir. Estrodiol değişkeninin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile incelenmiştir. Tanımlayıcı istatistikler ortalama (± standart sapma) ve ortanca (min-maks) biçiminde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has been planned experimentally in order to determine the effects of cadmium in female mice, which is applied independently of estrous cycle phases, on fertility. The research was conducted in Trakya University Laboratory Animals Research Unit between October 2013 and February 2014. 54 BALB/c mice, which were raised in Trakya University Laboratory Animals Research Unit, the ages of which vary between 6 and 7 week and the weights of which vary between 25 and 30 g. During the experimental period, 6 out of 24 animals in the control group died because of an unknown reason and 3 out of 30 animals in the experimental group died as a result of an unknown reason/cadmium toxicity. In this situation, some groups were created as Experimental Group 1 (9 female mice, exposure to 200 ppm CdCl2 for 30 days), Experimental Group 2 (9 female mice, exposure to 200 ppm CdCl2 for 60 days), Experimental Group 3 (7 female mice, exposure to 200 ppm CdCl2 for 30 days), Control Group 1 (6 female mice), Control Group 2 (6 female mice), Control Group 3 (6 female mice). Analysis of the research data was carried out on computer via the packaged software of Statistical Package for Social Science (SPSS) 16. Compliance of estradiol variable with normal distribution was examined via Kolmogorov-Smirnov test. Descriptive statistics has been shown as average (± standard deviation) and median (min-max). Each experimental group was compared with its own control group via Mann-Whitney U test.