Tip 1 ve Tip 2 diyabetli bireylerde yeme tutum durumlarının, yaşam kalitesi ve metabolik kontrol üzerine etkisi
The effect of eating attitudes status of TYPE1 and TYPE 2 di̇abetic patients on quality of life and metabolic control
- Tez No: 398942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÇETİNKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrin polikliniğine başvuran diyabetli hastaların yeme tutumlarının, metabolik kontrol ve yaşam kalitesine etkisini araştırmak amacıyla, tanımlayıcı (kesitsel) olarak 1 Aralık 2013 – 20 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş üstü, en az bir yıldır diyabet tanısı almış olan (Tip 1 veya Tip 2 ) ilaç, insülin veya insülin pompası kullanan, hipertansiyon veya hiperlipidemi dışında bir hastalık tanısı almamış olan, gebe olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 150 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara genel bilgiler anketi (sosyodemografik özellikler vs.), yeme tutum testi( eat-40 türkçe versiyon), sf-36 yaşam kalitesi anketi uygulandı. Boy, kilo, bel çevresi ölçümü araştırmacı tarafından ölçülerek, biyokimyasal değerleri hastane sisteminden kaydedildi. Katılımcıların %34,7'si Tip 1 DM (52kişi), %65,3'ü Tip 2 DM(98 kişi) dir. Tip 2 diyabetlilerin 50'si oral antidiyabetik, 48'i insülin kullanmakta, Tip 1 diyabetlilerin 27'si insülin, 25'i insülin pompası kullanmaktadır. Katılımcılara ait bazı ortalamalar, yaş 44,9 yıl, diyabet yaşı 10,6 yıl, yeme tutum testi 26,2 puan, fonksiyonel durum 67,6 puan, esenlik 63,7 puan, genel sağlık anlayışı 51,7 puan, BKI 30,2 kg/m², A1c %8,8 olarak bulunmuştur. Diyabetlilerde yeme tutum bozukluğu görülme oranı %39,3 olarak bulunmuştur. Ancak diyabetlilerin yeme tutumları metabolik kontrol ve yaşam kalitesini etkilememektedir. Yeme tutumları açısından diyabet tipleri ve uygulanan medikal tedaviler arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Diyabet; yeme bozukluklarının bir nedeni olmasa da yeme bozukluklarının gelişimi için bir risk etmeni sayılmaktadır. Bu konu ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive research has been design to determine the effect of diabetes patients' eating attitudes on metabolic control and quality of life in Ege University Medical Faculty Hospital Endocrine outpatient clinic between 1 December 2013 - 20 April 2014. 150 individuals who are over the age of 18, diagnosed with diabetes (type 1 or type 2) for over at least a year medication, using insulin or an insulin pump ,with no other diagnosed disease except the hypertension and hyperlipidemia, who are not pregnant and willing to participate have been included in the study.General information questionnaire (sociodemographic characteristics, etc..), Eating Attitude Test (EAT-40 Turkish version), SF-36 quality of life questionnaire have been asked to participants. Height, weight, waist circumference have been measured by the researcher, biochemical values have been taken from the hospital system. 34,7 % of participants have Type 1 DM (52), and 65,3% Type 2 DM. According to medical therapy, of Type 2 diabetic patients, 50 patients use oral medication and 48 use insulin, of Type 1 diabetics patients 25 of them use insulin pump and 27 use insulin Some average information about the participants has been stated as follows; average age 44,9 years, age with diabetes,10,6 years, eating attitudes test 26,2 points, functional status 67,6 points, well-being 63,7 points, overall understanding of health 51,7 points, BMI 30, 2 kg / m², A1c 8,8% The incidence of eating disorders in diabetes attitude was found to be 39,3%. However, eating attitudes do not affect metabolic control and quality of life of people with diabetes. No significant correlation was found between the types of diabetes in terms of eating habits and medical treatments Although diabetes is not a cause of eating disorder it is a risk factor for the development of eating disorders. More studies on this topic are needed