Hentbol ve sutopu antrenmanlarının kan nitrik oksit ve oksidatif stres düzeyleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison between the effects of handball and waterpolo trainings on the blood nitric oxide and oxidative stress levels
- Tez No: 398946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Hem hentbol hem de sutopu ikisi de takım sporudur. İkisi de hem aerobik hem de anaerobik enerji gerektirir. Ancak bu sporlardan biri, karada diğeri ise suda yapıldığı için kan nitrik oksit ve oksidatif stres düzeyleri üzerine etkileri farklı olabilir. Bu çalışmanın temel amacı, bu ikisporun erkek hentbol ve sutopu düzeyleri üzerine olan etkileri farklı olabilir. antrenmanlarının kan nitrik oksit ve oksidatif stres düzeyleri üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya obez olmayan antrene 16-30 yaş arası, 15-20 erkek hentbol HG) (ve su topu oyuncusu (SG) ile aynı sayıda düzenli olarak egzersiz yapmayan sedanter (KG) katıldı. Gönüllülerin önce tıbbi muayeneleri yapılıp boy, kilo ve vücut kitle indeksleri belirlendi. Sonra katılımcıların kritik hızları (KH) kara ve hesaplanmıştır. Bu testlerden en az 3 gün sonra katılımcılardan 12 saatlik bir gece açlığı sonrasında kol venasından alınan kanlardan; biyokimya profiller, kan nitrik osit (NO) düzeyleri, total antioksidan statüleri (TAS) ve total oksidan statüsü (TOS) düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Main parameters are nitric oxide and oxidative stres which pay role in adaptation proseses to training. Both handball and waterpolo are teamsports, which need both aerobic and anaerobic energy . But while hentball is playing on the ground, the other is done in the water, Therefore The effects of these exercises on blood nitric oxide and oxidative stres levels may be different also. The main purpose of this study is to compare the effects of the male handball and waterpolo trainings on indicated parameters. Materials and methods: The participants partipated to this study were 16-30 years old 15-20 male non-obese handball (HG) and waterpolo (WP) sportsmen (with the same number of sedentary persons (CG). The candidates were firstly undergone medical exam with the measurment of their height, weight and body mass index. The critic speeds as criteria the endurance levels were calculated. Venous blood samplings were taken from overnight fasting and biochemical profiles and blood NO, total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) were determined.