Elit düzeydeki erkek sporcuların narsisizm düzeyleri ve beden algıları arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigate to relationship between and narcissism levels and body perception of elite male athlete
  1. Tez No: 474795
  2. Yazar: ÜNSAL TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Narsisizm, bireyin kendi vücuduna ve yeteneklerine aşırı derecede hayran olması şeklinde tanımlanırken; beden algısı ise, bireyin bedeninden ve bölgelerinden hoşnut olma durumu olarak tanımlanmaktadır. Yapılan bu çalışmanın amacı, elit düzeydeki erkek sporcuların narsisizm düzeyleri ile beden algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmanın grubu;Türkiye'de ilk üç dereceye girmiş olan atletizm branşındaki 34 sporcu, boks branşındaki 52 sporcu, güreş branşındaki 45 sporcu, halter branşındaki 37 sporcu, hentbol branşındaki 36 sporcu, kürek branşındaki 35 sporcu, taekwondo branşındaki 41 sporcu, yüzme branşındaki 36 sporcu, 31 sutopu, voleybol branşındaki 35 sporcu ve vücut geliştirme branşındaki 42 sporcudan oluşmaktadır. Örneklem dâhilindeki sporculara ölçekler, 2017 yılında uygulanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, 2005 yılında Colombiya Üniversitesi'nden Dr. Ames ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Salim Atay tarafından 2009 yılında geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılarak Türkçeleştirilen 16 soruluk ''Narsistik Kişilik Envanteri'' ile Selim Hovardaoğlu tarafından 1986 yılında Türkçe'ye çevrilerek geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan ''Beden Algısı Ölçeği'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Verilerin homojen ve normal dağılma sahip olduğu durumda, Persoan Korelasyon analizi, regresyon analiz, bağımsız örnekle t testi, tanımlayıcı istatistik ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Yapılan istatistiki analiz sonuçlarına göre, vücut geliştirme branşındaki sporcuların narsisizm skorunun, güreş branşındaki sporcuların beden hoşnutluk düzeyinin çalışma kapsamındaki diğer sporculardan daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizleri sonucunda, bireysel branşlardaki sporcuların narsisizm düzeyi ile beden algıları arasında, takım branşındaki sporcuların narsisizm skoru ile beden algıları arasında, araştırmaya katılan bütün branştaki sporcuların narsisizm düzeyi ile beden algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Sporcuların narsisizm skorları ve beden algıları millîlik değişkenine göre karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Narcissism can be defined as over self- admiration of an individual on his body and talents, however, body perception can be defined as a matter of pleasant situation related with a person's body condition and body parts. The main goal of this research is to reveal the difference between elite male athletes' narcissism level and body perception. Research population consisted of 34 athletes from athleticsm branch, 52 athletes from box branch, 45 athletes from wrestling branch, 37 athletes from weight lifting branch, 36 athletes from handball branch, 35 athletes from rowing branch, 41 athletes from taekwondo branch, 36 athletes from swimming branch, 31 athletes from water polo branch, 35 athletes from volleyball branch and 42 athletes from body building branch. The scales have been applied to the athletes within sample in 2017. This research population male elite athletes whose profession is athletics, handball, rowing, Taekwondo, Boxing, water polo, wrestling, volleyball, body building, halter and swimming. From these professions of sport, there are 34 athletics athlete, 52 boxers, 45 wrestlers, 35 rowers, 41 taekwondo athletes, 36 swimmers, 31 water polo players, 35 volleyball player and 42 body builders available in this research as an example given to this research topic. Body perception scale which was developed by Dr. Ames in Colombia University and translated by Selim Hoyardaoğlu during the 16 questioned reliability-validity research along with the narcissistic Personal inventories in 1986 was used as an information gathering facility. SPSS 20 package software was used in order to analyze the results of this research. On the condition of having homogeny and normal distribution, persoan correlation analysis, regresyon analysis, independent sampling test, defining statistics and one-way variation analysis were implemented. As a result of this research, it was revealed that body builders have higher rates of narcissism score than other attending athletes and wrestlers have higher rates of pleasant body level. As a consequence of correlation analysis, a relation was found at a statistically meaningful level between narcissism score and body perception of athletes whose profession is individual sports and team sports. These statistically meaningful levels between narcissism score and body perception of athletes who are from different profession of sports have the equal results. Statistically meaningful difference was revealed while comparing athletes' narcissism scores and body perception according to minor difference.