Bir sualtı ragbi müsabakasının kan nitrik oksit düzeyleri üzerine etkisi
The effect of an underwater rugby game on blood nitric oxide levels
  1. Tez No: 398953
  2. Yazar: HASANAGHA MAYILOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, hipoksik özellikteki Sualtı Ragbi maçının, antiaterosklerotik özelliği bulunan kan NO düzeyleri üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmaya 18-40 yaş (23.4±7.5) arası, antrene sağlıklı 22 erkek Sualtı Ragbi oyuncusu katıldı. Katılımcılardan, akşam yemekten 3-4 saat sonra yapılan bir müsabakanın 10-15 dk öncesi ve sonrasında; venöz kan örnekleri alındı. Kan serum NO, total antioksidan statüsü (TAS), total oksidan statüsü (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ=TOS/TAS), kas hasarı göstergeleri olarak; alanin amino transferaz (ALT), aspartat amino trasferaz (AST), gama glutamil transferaz (GGT), laktat dehidrogenaz (LDH), kreatin kinaz (CK) aktivitesi ölçümleri yapıldı. Ayrıca gönüllülerin genel sağlık durumları hakkında bilgi edinmek amacıyla bazı biyokimyasal parametreler ile dinlenik solunum parametreleri ölçüldü. Bulgular: Kan NO değerleri maç sonrası anlamlı bir değişiklik göstermedi. Ancak, maç sonrası TOS (p=0,000) ve OSİ düzeyleri maç öncesine göre anlamlı olarak düştü. Maç sonrası TAS, CK (p=0,000), LDH (p=0,008), AST (p=0,007) ve WBC (p=0,000) değerleri maç öncesi değerlerine göre anlamlı olarak daha büyük bulundu Maç öncesi NO seviyesi ve maksimal ekspiratuar akım (MEF25) arasında (r=-0.504, p=0.017) anlamlı negatif ilişki bulundu. Ancak, NO ile dinlenik oksijen kullanımı, maksimal istemli ventilasyon, zorlu vital kapasite, pik ekspiratuar akım, kardiyak output ve dip testi (8x25 m) arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Sonuç; Sualtı Rragbi müsabakasının kan NO düzeyleri üzerine anlamlı bir etkisi bulunmadı. Antrenmanlar sonucu sporcularda oluşan muhtemel potansiyel bir vazodilatör rezervin de sonuçlarda rolü olabilir. Sualtı Ragbi maçının bu sporcularda oksidatif ve atherosklerotik bir risk yaratmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the effects of hypoxic Underwater Rugby (UWR) on blood levels of blood nitric oxide (NO) which has antiatherosclerotic properties. 22 trained male UWR players, with ages between 18 and 40 (23.4±7.5) participated to this study. Venous blood samples were taken 10-15 minute before and after UWR game played 3-4 h after a meal. Haemogram, serum NO, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSİ=TOS/TAS) and alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), gamma-glutamyltransferase (GGT), lactate dehydrogenase (LDH), creatine kinase (CK) activities were determined. Some biochemical and esting respiratory function test parameters were evaluated. After the game: there was no found a significant difference for blood NO levels. Blood TOS and OSİ levels significantly decreased (p=0,000), whereas TAS (p=0.046), CK (p=0,000), LDH (p=0,008), AST (p=0,007) and WBC (p=0,000) levels significantly increased. It was found significant correlation (r =-0.504, p=0.017) between basal blood NO level and maximal instantaneous forced expiratory flow (MEF25). There were not found significant correlations between basal NO levels and resting oxygen consumption, maximum voluntary ventilation, forced vital capacity, peak expiratory flow value, cardiac output and deep test (8x25m) parameters. Conclusions: UWR game did not show a significant effects on blood NO levels. In these results, it may also be the role of possible potential vasodilator reserve which occured by UWR training. UWR game did not create an oxidative stress and atherosclerotic risk in these athletes.