Çölyak tanılı adölesanlarda anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesinin glutensiz diyetle ilişkisinin incelenmesi
Studying the relationship between anxiety, depression and quality of life and complying with diet in adolescents diagnosed with celiac disease
- Tez No: 398954
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ELBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmamızın amacı, ÇH tanılı adölesanlarda glutensiz diyetle ilişkili olarak gelişen anksiyete ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi ve diyetin hastanın yaşam kalitesine olan etkilerinin incelenmesidir. Bu araştırmada İzmir TEAH çocuk gastroenteroloji polikliniğinde ÇH tanısı almış, en az 6 aydır glutensiz diyet uygulayan 13-17 yaşlar arasındaki ergenlerin anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi düzeyleri iki kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma örneklemi 104 olgudan oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara“Kiddo-Kindl Ergen Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“ Olgu Rapor Formu”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, bu çalışmada ÇH tanılı ergenler, depresyon ve anksiyete düzeyleri açısından değerlendirildiklerinde, kontrol gruplarındaki ergenlerden farklı bir durum bulunmamıştır. Ancak çölyak hastalığı yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Glutensiz diyete uyumun, ergenlerde depresyon ve anksiyeteyi azalttığı, yaşam kalitesini artırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of our research is to determine the levels of anxiety and depression that develop related to gluten-free diet in adolescents diagnosed with Celiac Disease and to investigate the effects of diet on individual's quality of life. In this research the anxiety and depression levels of adolescents (between 13 - 17 years of age) who were diagnosed with Celiac Disease and received gluten-free diet at least 6 months were studied by comparing with two control groups in Izmir TEAH children's gastroenterology polyclinic. The sampling of research comprised of 104 cases. To participants“Kiddo-Kindl Adolescent Form”,“Beck Depression Scale”,“Beck Anxiety Scale”and“Case Report Form”were applied. According to the data obtained from research, when adolescents diagnosed with Celiac Disease were compared with those in control group in terms of depression and anxiety levels a significant difference could not be found. However, Celiac Disease affects quality of life negatively. It is observed that compliance with gluten-free diet reduces depression and anxiety in adolescents whereas it increases quality of life.