Doğumhaneye kabul zamanının doğum eylemi sürecine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of the delivery room admission process to delivery process
- Tez No: 398962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma doğumhaneye kabul süresinin doğum eylemi süreci üzerine olan etkisini değerlendirmek amacıyla iki gruplu, retrospektif, analitik tipte çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Mart 2013 – 31 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma kapsamına; doğumhaneye başvuran örneklem kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden anneler alınmıştır. Olasılıksız örneklem yöntemine gidilerek doğumhaneye başvurdukları dilatasyon seviyesine göre seçilen 123 anne latent faz grubunu, 68 anne aktif faz grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, gebenin sosyo-demografik ve obstetrik özelliklerini belirlemek için hazırlanan“Gebe Tanıtım Formu”, gebelerin doğum eylemi sürecinin özelliklerini ve doğum eylemi sürecinin yenidoğana olan etkilerini belirlemek için geliştirilen“Doğum Eylemi Tanılama Formu”ve doğumda gebelerin kişisel kontrol duygusunu ölçmek için“Doğum Duygulanım Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi bilgisayarda Statistical Package For Social Science (SPSS) paket programında gerçekleştirilmiştir. Gebelere yönelik tanıtıcı bilgiler sayı, yüzde dağılımları belirlenmiş olup, verilerin analizinde; Student-t Test, Mann-Whitney U Test, Ki kare/Fisher Excel Test yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; araştırmaya dahil edilen annelerin yaş ortalaması 23.02±4.52'dir. Doğumhaneye kabulde, ağrıların olması latent faz grubunda %54,9, aktif faz grubunda %45,1'dir ve gruplar arasında anlamlı fark vardır (p0,05). Aktif faz grubuna ilişkin süreler daha kısadır. Gruplar arasında yenidoğanda asfiksi görülmesi açısından anlamlı fark yoktur (p>0,05) fakat latent faz grubundaki yenidoğanlarda asfiksi oranı daha yüksektir. Latent faz grubu ve aktif faz grubu karşılaştırıldığında doğum eyleminde amniyotomi uygulaması ve oksitosin indüksiyonu açısından gruplar arasında istatistiksel açıdan farklılık saptanmıştır (p0,05). Oksitosin uygulanma oranı latent fazda daha yüksek, amniyotomi oranı aktif fazda daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca gruplar arasında doğum sonrası kanama ve plasenta retansiyonu açısından anlamlı fark yoktur (p>0,05). Latent faz grubunun ölçek puan ortalaması 73,86±14,07, aktif faz grubunun 76,30±14,55'dir. Ölçek puan ortalaması açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktur(p>0,05). Literatür bilgilerinden de yararlanılarak doğumhaneye kabul kriterleri belirlenip, yapılan uygulamaların mevcut kanıtlarla en iyisinin seçilmesi, kullanılması, bakım kalitesi, standardı sağlanmalı, obstetrik uygulamaları olumlu yönde geliştirerek anne-bebek sağlığı yükseltilmeli, doğum evrelerine göre travay odalarının oluşturulması, farklı doğum pozisyonlarının kullanılabilmesi sağlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to be two groups as retrospective and analytic type study in order to assess the effect of the delivery room admission process of pregnant women to delivery process. Research was carried out at T. C. Ministry of Health, Public Hospitals Authority Turkey Izmir Province Northern General Secretary at of the Association of Public Hospitals Tepecik Training and Research Hospital between the dates of 1 March 2013 – 31 July 2013. All the mothers that admitted to delivery room and matching the sampling criteria were a part of sample through applying the prospect less sampling method 123 mother who were selected by improbability sampling method comprised the latent phase group, 68 mother active phase group. The data of the research are collected through using the“Pregnant-Description Form”to specify the pregnants' socio-demographic features, the“Identification Form of Delivery Action”to specify the delivery action process features and the effects of delivery action process to new born and“Delivery Emotion Scale”to analyse the personal emotion control of the pregnant women. The analysis of the research data was performed in computer by Statistical Package for Social Science (SPSS) package program. Number and percentage distributions of descriptive information related to pregnant women were established and tests such as Student-t test, Mann-Whitney U test, Chi-square/ Fisher Excel test were performed during analysis of the data. According to the results of the research the mean age of mothers included in research was 23.02±4.52 years. Admission to the maternity ward, a history of pain in the latent phase group, 54.9%, in the active phase is 45.1% and a statistically significant difference was found between groups (p 0.05). Group is related to the shorter duration of the active phase. Be seen between the groups in terms of new born asphyxia there is no significant difference (p> 0.05), but latent phase group is higher than the rate of asphyxia in new-borns. With the latent phase and the active phase group practice compared amniotomy and oxytocin in labor induction significantly different between the groups was observed (p 0.05). Oxytocin higher application rate in latent phase, amniotomy rate was higher in the active phase. Also among the groups in terms of postpartum haemorrhage and retained placenta there is no significant difference (p> 0.05). The average scale scores of the latent phase group 73.86 ± 14.07, of the active phase group is 76.30 ± 14.55. The average scale score was not significantly different between the groups (p> 0.05). Consequently, it is suggested that delivery room admission criteria should be determined through using literature information, choosing the best applications through the evidences, maintaince quality and standard should be established, the advantages in increasing mother and baby health should be presented through improving the obstetric applications in positive direction, creating labour rooms and using different delivering position should be established according to delivery stages.