Doğum eyleminde doğumhaneye geliş zamanının maternal ve neonatal sonuçları
Maternal and neonatal consequences of arrival in the delivery room in labor
- Tez No: 726404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, gebelerin doğum salonuna kabul edilme zamanının (latent ve aktif fazda) maternal/neonatal sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek amacıyla iki gruplu, prospektif, analitik tipte çalışma olarak yapıldı. Araştırma T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul İli Kamu Hastaneleri Birliği Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ekim 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında dahil edilme kriterlerine uyan 282 gebenin katılımı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri,“Gebe Tanıtım Formu”,“Doğum Eylemi Tanılama Formu”ve“Doğum Duygulanım Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), Mann-Whitney U testi, Ki kare, Student T testi ve Fisher Exact testleri kullanıldı. Araştırmada doğum salonuna latent fazda (≤3 cm dilatasyon) kabul edilenlerde vajinal muayene sıklığı, oksitosin indüksiyonu, Elektronik Fetal Monitorisazyon (EFM) ve uzamış doğum eylemi oranları daha yüksek, doğum eyleminin 1., 2. ve 3. evreleri, hastanede kalış süresi daha uzun, emzirmeye başlama süresi daha geçti ve doğum deneyimleri daha olumsuzdu (p0.05). Sonuç olarak doğum salonuna erken (≤3 cm dilatasyon) kabulde gebelerin intrapartum müdahaleleri deneyimleme olasılığı daha yüksekti ve doğumu olumlu algılama durumu daha düşüktü. Bu nedenle düşük riskli term gebelikler için aktif faza kadar doğumhaneye geç kabulü faydalı olabilir. Gebelerin doğum öncesi dönemdeki kontrolleri sırasında bu belirtiler hakkında bilgilendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a two-group, prospective, analytical study to evaluate the effects of the admission time to the delivery room (in the latent and active phase) of pregnant women on maternal/neonatal outcomes. It was carried out with the participation of 282 pregnant women who met the criteria for inclusion between October 2018 and April 2019 at the Turkish Ministry of Health Public Hospitals Institution, Istanbul Provincial Public Hospitals Association Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. The data in the study were collected by using the“Pregnant Identification Form”,“Delivery Action Diagnosis Form”and“Labor Affectivity Scale”. Descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation), Mann-Whitney U test, Chi-Square, Student T-test, and Fisher Exact tests were used to analyze the data. In those admitted to the delivery room in the latent phase (≤3 cm dilatation), vaginal examination frequency, oxytocin induction, Electronic Fetal Monitoring (EFM), and prolonged labor rates were higher, their 1st, 2nd, and 3rd stages of labor and their hospital stay were longer, their initiation of breastfeeding was late, and their birth experiences were negative (p0.05). As a result, pregnant women were more likely to experience intrapartum interventions in early (≤3 cm dilatation) admission to the delivery room, causing a less positive perception of labor. Therefore, late admission to the delivery room until the active phase may be beneficial for low-risk term pregnancies. It is recommended that pregnant women be informed about these symptoms during their prenatal check-ups.