Fanatik futbol taraftarlarında madde kullanımı ile çocukluk çağı travması, benlik saygısı ve kişilik bozukluklarının ilişkisinin araştırılması
Researching the relationship of substance use between childhood trauma, self-esteem and personality disorders in fanatic football spectators
- Tez No: 398967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada,“fanatizm”kavramı ilk kez davranışsal bağımlılık olarak ele alınmıştır. Futbol taraftarlarında fanatizm ile çocukluk çağı travmaları, kişilik bozuklukları, benlik saygısı ve madde kullanımı ilişkisi araştırılmıştır. Futbol taraftarlarında takım ile özdeşleşme seviyelerini belirlemede, Wann ve Broscombe (1993) tarafından geliştirilen Günay ve Tiryaki (2003) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Spor Taraftarı Özdeşim Ölçeği (STÖÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya yaşları 18-45 yaşları arasında olup, İzmir'de yaşayan 143 erkek futbol taraftarı katılmıştır. Birebir görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, Ki Kare Testleri, Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre takımla özdeşim düzeyi ile narsistik kişilik bozukluğu, paranoid kişilik bozukluğu, histiriyonik kişilik bozukluğu ve davranım bozukluğu arasında ilişki bulunmuştur. Benlik saygısı ile fanatizm arasında ilişki bulunmuş olup, benlik saygısı azaldıkça takım ile özdeşim düzeyinin arttığı saptanmıştır. Fanatizm ile hayat boyu sakinleştirici/diğer ilaçları kötüye kullanım ve sürekli alkol kullanımı arasında ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ile takımla özdeşim düzeyi arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, fanaticism was scientifically evaluated for the first time as a behavioral addiction. It was researched the relationship between fanaticism with substance abuse, self-esteem, personality disorders and child abused. Sport Spectator İdentification Scale was used to determine of identification levels with the team in football spectators, was developed by Wann and Branscombe (1993) and was designed to validity and reliability of the test by Günay and Tiryaki (2003). The football spectators aged between 18-45 years who live in İzmir participated in the study. Statistical analysis of the data obtained, Chi-square tests, Mann-Whitney U-test, Kruskall Wallis test and Spearman Correlation test were used. According to the results, there was found a relationship between identification levels of the team and histrionic, paranoid, narcissistic personality disorder and conduct disorder. There was a significant difference between identification levels with their teams and self-esteem, it was determined that when self-esteem decreases identification levels of football spectators increases. A releationship was found between fanaticism and lifetime stimulant use and permanent alcohol abuse. There was not found a relationship between identification levels with the team and child abuse.