Kimyasal yöntemle yaşlandırılmış tüm seramik örneklerin fizikokimyasal analizler ile incelenmesi
Physicochemical analyses of chemically aged all ceramic specimens
- Tez No: 398985
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA GÖKHAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Çalışmamızın amacı; kimyasal yorgunluğun, iki tabakalı tüm seramik restorasyonların mekanik direncine olan etkisini araştırmaktır. Üç farklı alt yapı materyaline (IPS e.max Press, IPS e.max CAD, IPS e.max ZirCAD) , bunlarla uyumlu olan iki farklı üst yapı seramiği uygulanmıştır (IPS e.max Ceram, IPS e.max ZirPress). Her grup örnek farklı yüzey bitirme teknikleri uygulanarak (glazür ve polisaj) ikişer alt gruba ayrılmıştır. (n=20) 12,5 cm çapında iki tabakalı örnekler hazırlanmıştır. Her alt gruptaki örneklerin yarısına (n=10) kimyasal yorgunluk işlemi uygulanırken, diğer yarısına uygulanmamıştır. Ardından tüm örneklere universal test makinesinde (Autograf, Shimadzu, Japan) ISO standartına uygun olarak (ISO 6872:2008) 0,5 mm/dak hız ile üç top üzerinde piston biaksiyel bükülme dayanımı testi ve ayrıca kırılmış örneklere vickers mikrosertlik testi (Shimadzu, Japan) uygulanmıştır. Ayrıca kimyasal yorgunluk öncesinde ve sonrasındaki ultrasonik test cihazında örnekler test edilerek ses hızındaki değişiklikler ve alt-üst tabakalar arasındaki değişikliklikler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of chemical aging to the mechanical strenght of bilayered dental ceramics. Three core materials (IPS e.max Press, IPS e.max CAD, IPS e.max ZirCAD) and two corresponding veneering porcelains (IPS e.max Ceram,IPS e.max ZirPress) were selected for this study. Each group contained two subgroups based on the veneer surface finishing procedure; glaze and polishing. (n=20) Half of the each subgroups were not subjected to corrosion (chemical aging) while the other half of subgroups were subjected to corrosion test. The biaxial flexural strength (piston on three ball) and vickers microhardness values were compared for each subgroup (n = 10) according to ISO standard 6872:2008. Before and after chemical corroison samples tested with ultrasound. The data of flexural strenght and vickers microhardness were statistically analyzed with ANOVA and Tukey's post hoc multiple comparison test (p ≤ 0.05). For each tested groups, there was not a significant difference between the corroded and non-corroded sample's biaxial flexural strenghts. IPS e.max ZirPress veneer ceramics recorded significant higher flexural strength than IPS e.max Ceram that used on IPS e.max ZirCad core material. IPS e.max Press and IPS e-max CAD recorded similar flexural strenght. Glazed surface finishing recorded higher flexural strenght than polishing except IPS e-max Ceram veneer ceramic that used on IPS e.max ZirCAD core material. Vickers microhardness strenghts decreased in glazed subgroups after chemical corroison. According to ultrasonic test results, in any groups haven't seen delamination between core and veneer interface after chemical corrosion but ultrasonic velocities decreased after chemical corroison in all groups.