Nekrotik pulpalı ve periapikal lezyonlu dişlerde tek seanslı ve çok seanslı kanal tedavisinin başarısının klinik ve radyografik olarak karşılaştırmalı değerlendirmesi
Clinical and radiographic healing of single versus two visit endodontic treatment of necrotic teeth with apical periodontitis
- Tez No: 398986
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızın amacı nekroze pulpalı ve periapikal lezyonlu dişlerde tek ve iki seansta kalsiyum hidroksit uygulanarak tamamlanan kanal tedavisinin başarısının klinik ve radyografik olarak incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda lezyon büyüklüğü 5mm den küçük olan 82 adet üst çene anterior dişin 42 adetinin kanal tedavisi tek seansta ve 40 adetinin ise iki seansta tamamlanarak klinik ve radyografik olarak izlendi. Giriş kavitesi açılop çalışma boyları tespit edildi ve modifiye step back yöntemi ile 2 ml %2,5lik sodyum hipoklorit ile irigasyon yapılarak genişletmeler tamamlandı. Tek seans grubunda 5 ml % 5 lik EDTA, 5 ml % 2,5 luk NaOCl, distile su ve ardından 5ml % 2lik CHX ile son irigasyon yapılmasının ardından, kanallar güta perka ve AH-Plus kanal patı kullanılarak lateral kompaksiyon yöntemi ile dolduruldu. İki seans grubunda ise genişletmenin ardından kalsiyum hidroksit-distile su karışımı lentülo yardımı ile kanal içine yerleştirildi. Hasta ikinci seansa geldiğinde tek seanstan faklı olarak CHX kullanılmadan son irigasyon yapıldı ve kanal dolguları aynı şekilde tamamlandı. Grupların klinik incelemesinde tedavi sonrası 24. ve 48. saatlerde ve izleme süresince ağrı, şişlik, fistül gibi klinik bulgular ve altıncı, onikinci ve yirmidördüncü aylarda kontrol radyografileri alınarak periapikal lezyon iyileşmesi ve kanal tedavisi başarısı değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre asemptomatik periapikal lezyonlu dişlerde tek ve iki seansta tamamlanan kanal tedavisi sonrası 24 ve 48. saatlerde postoperatif ağrı ve yirmidört aylık süreçte periapikal iyileşme yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmamızın bulguları özellikle asemptomatik periapikal lezyonlu dişlerde iyileşme oranlarının seans sayısı ile ilişkili olmadığını ve kanal içi medikament olarak kalsiyum hidroksit kullanımının iyileşmeyi etkilemediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study was to compare clinical and radiographic evidence of periapical healing after root canal therapy completed in single- versus two- visit with an interappointment calcium hydroxide paste dressing. Eighty-two teeth were examined at the 24 month follow-up, 42 in the one-visit group and 40 in the two-visit group. Root canal instrumentation was performed with step-back technique and irrigation with 2.0 ml %2,5 sodium hypochlorite. After completion of root canal instrumentation in group 1, a standardized final irrigation protocol was performed with 5.0 ml 5% ethylenediaminetetraacetic acid followed by 5.0 ml 2.5% sodium hypochlorite, distilled water and 5.0 ml 2% CHX and the obturation was performed at the same appointment by using a lateral condensation technique with guttapercha and AH Plus sealer. The teeth in group 2, a lentulo spiral was used to fill all canals with calcium hydroxide paste. At the second appointment, the calcium hydroxide paste was removed and obturation was performed with the same technique described for group 1 but in the two-visit group CHX was not used as final irrigation. The outcome measures were the postoperative pain at 24-48 hours, presence of clinical symptoms at 24 months and the change in apical bone density at 24 months. In conclusion, there was no significant difference in postoperative pain and radiographic evidence of periapical healing between one-visit and two-visit root canal therapy.