Klinik örneklemler ışığında ICD-10 uygulamalarının değerlendirilmesi
The evaluation of ICD-10 applications in light of clinical samplings
  1. Tez No: 399000
  2. Yazar: LEYLA SERİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yapılan çalışmada klinik örneklemler ışığında Uluslararası Hastalık Sınıflandırması–Versiyon10 kodlamaları dâhilinde hasta veri girişinin yeterliliği incelenmiştir. Aynı zamanda Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinin etkinliği ve verimliliği bulgular doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çalışmada Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniği'nde, 2012-2013 yıllarında başvuran 1216 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. İlk aşamada, Hastane Bilgi Yönetim Sistemindeki hasta tanıları raporundan Kulak Burun Boğaz bölümünün kullandığı 8 tanı kodu seçilerek hasta listeleri oluşturulmuştur. Hastanın medikal bilgileri bölümünde, hasta dosyaları incelenerek anamnez ekranlarındaki özgeçmiş ve soy geçmiş bilgileri kontrol edilmiş ve tıbbi kayıtların klinik açısından önemine değinmek amaçlanmıştır. İkinci aşamada, Kulak Burun Boğaz kliniğinde ICD-10 tanılarına ulaşılabilirlilik analiz edilmiştir. Üçüncü aşamada ise Hastane Bilgi Yönetim Sistemini ne kadar etkin kullanılabildiği kişiye ve sisteme bağlı aksaklıklar açısından değerlendirilmiştir. Tanıya göre alınan hasta listelerinde, hasta öyküsüne bakıldığında, en iyi hastalık öykülerinin malign olgularda alındığı gözlenmiştir. Bu hastalıklar arasında ilk iki sırayı Larinks malign neoplazmı ve larinks kıkırdağı malign neoplazmı almaktadır. Kulak Burun Boğaz kliniğinde uygulamada kullanılan 8 tanıya göre, en fazla başvuru yoğunluğunun baş dönmesi tanısı ile geldiği görülmüştür. Hastane Bilgi Yönetim Sisteminin verimli kullanılmadığı ve sistemde aksayan yönlerin olduğu görülmüştür. ICD-10 uygulamaları klinik örneklemler ışığında incelendiğinde, eksikliklerin ve aksaklıkların olduğu saptanmıştır. Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinin etkin ve verimli olması için sağlık alanında kaliteli bir otomasyon sistemi kullanılması sonucunu göstermektedir. Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri ve ICD-10 uygulamalarının hekimlere getirdiği ek iş gücü tekrar gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In the present study, adequacy of patient data entry was examined within International Classification of Diseases–Version10 coding in light of clinical samples. At the same time, efficiency and effectiveness of Hospital Information Management System was evaluated in accordance with the findings. In this study, files of 1216 patients admitted to the Otorhinolaryngology Clinic of Mersin University Health Research and Application Center Hospital in 2012-2013, were studied retrospectively. In the first stage, 8 diagnosis codes used by the Otolaryngology department were selected and patient lists were created from the patient diagnoses report saved in the Hospital Information Management System. In the second stage, accessibility to ICD-10 diagnoses for otolaryngology clinic was analyzed. In the third stage, assessment of how effectively we can use the Hospital Information Management System and the challenges we confront in terms of personal and system problems were conducted. In the patient-lists taken according to diagnosis, it was observed that the best medical histories were taken in malignant cases. Among these diseases, the first two places are occupied by larynx malignant neoplasm and laryngeal cartilage malignant neoplasm. According to the 8 diagnoses used in the practices performed at the Otolaryngology clinic, it was detected that the most majority of applications made to the clinic were with diagnosis of dizziness. It is detected that Hospital Information Management System was not used effectively attributed to software deficiencies. When ICD-10 implementations are analyzed in the light of clinical samples, deficiencies and defects were found to exist. An effective and efficient Hospital Information Management System indicates the conclusion that a high quality automation system is adopted and used. The additional work load of Hospital Information Management System and ICD-10 implementations might bring the physicians and related professionals into the position of reconsideration.