Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet ve iş doyumu bir kamu hastanesi örneği
Health workers of organizational justice and job satisfaction in example of a public hospital
  1. Tez No: 399001
  2. Yazar: AYŞE KOYUTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma sağlık çalışanlarının örgütsel adalet algılarının iş doyumları üzerine olumlu ya da olumsuz etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde; örgütsel adaletin tanımı, boyutları, boyutlar arasındaki ilişki ve örgütsel adaletle ilgili kuramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde; iş doyumu kavramı ve önemi, iş doyumunu etkileyen etmenler, örgütsel adalet ve iş doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise; çalışmamızın amacını yerine getirebilmemiz için kullandığımız veri toplama yöntemimiz olan anketler Malatya ilindeki bir kamu hastanesinde çalışan 377 personel üzerinde uygulanmıştır. Yine istatistiksel analiz yöntemleri, araştırma bulguları ve araştırma sonuçlarına da bu bölümde yer verilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; çalışanların örgütsel adalet algılarının iş doyumu düzeylerini etkilediği saptanmıştır. Örgütsel adaletin üç boyutu ile iş doyumu arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüş özellikle adalet boyutlarından etkileşim adaleti ve prosedür adaletinin çalışanların iş doyum düzeylerini daha fazla etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been done to research whether there is a positive or negative effect on health workers' organizational justice sensation related to job satisfaction. For this purpose, in the first part of the study, the description of organizational justice, dimension and the relation between the dimensions are stated. In the second part, the concept and the importance of job satisfaction, the factors affecting it and the relation between the organizational justice and job satisfaction have been examined. In the third and the last part, the questionnaires, our method of gathering information, used to achieve our goal have been applied to the staff 377 working in a state hospital in a city named Malatya. Statistical analyzing methods, finding and the results of the study, too, are stated in this part. According to the survey result; it is defined that employees' organizational justice perception affects the level of working satisfaction. A meaningful relationship in intermediate level has been seen between three dimensions of organizational justice and working satisfaction especially among the dimensions of justice, it is concluded that procedural justice and interactional justice affect the working satisfaction most.