Kamu hastane birliklerinin ülke sağlık politikalarına katkısını belirlemede sağlık çalışanlarının algısı
Perception of health professionals in determining the contribution to the country's health policy public hospital associations
- Tez No: 399004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİH VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada genel olarak sağlık sistemleri , sağlık kavramı ,dünyada sağlık hizmetlerinin ve hastanelerin gelişimi, ülkemizde sağlık hizmetlerinin gelişimi ve sınıflandırılması, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin tarihsel gelişimi ve yapılandırılması, Türkiye'de yakın tarihte yapılan sağlık reformları çerçevesinde Sağlıkta Dönüşüm programı ve bileşenleri, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların teşkilat ve görevleri hakkında çıkartılan 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve bu kararname ile kurulan Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu ve buna bağlı kamu hastane birlikleri uygulaması literatür çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının Kamu Hastane Birliği Uygulamasına bakış açılarını belirlemek amacıyla yapılan kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Balıkesir İli Merkez ilçede bulunan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı yaklaşık 1000 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğünü Merkez ilçede bulunan Balıkesir Devlet Hastanesindeki Sağlık çalışanlarından Çalışmaya katılmayı kabul eden 280 kişi oluşturmuştur. Çalışma verileri , gerekli izinler alındıktan sonra Haziran-Ekim 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler demografik ve mesleki özellikleri belirlemeye yönelik 9 soruluk kişisel sorular ve araştırmacı tarafından oluşturulan geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş 18 soruluk anket formu ile elde edilmiştir. Anket uygulandıktan sonra elde edilen veriler Sosyal Bilimler İstatistik Programı (Statistical Package for Social Sciences, Sosyal Bilimler İstatistik programı) SPSS 15.0 istatistik programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik hesaplamaları, Pairled-Sample t testi ve Anova testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular çalışanların cinsiyet, yaş ortalaması, eğitim durumları, çalışma yeri, görev süresi ve medeni durumlarına göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, overall health systems, health services and hospitals in the world, development of the concept of health in our country, the development of health care services and the classification of the historical development of the health services and in the configuration of the Turkey, Turkey, within the framework of the health care reforms recently in the health transformation program and components, depending on the Organization and duties of the Ministry of health and is one of the few organizations issued this Decree and the Decree 663 established Turkey's Public Hospitals Agency and depends on public hospital units examined the implementation. In this study, health workers in order to determine if you enable the public Hospital Association perspectives cross-sectional research. Located in the Central District of Balıkesir province in Research universe, General Secretary of the Union of public hospitals affiliated with nearly 1,000 health workers.The sample is located in the Central District of the Balıkesir Government Hospital has agreed to participate in the Work of health staff of 280 people. After obtaining the necessary permissions to run data, June-October, 2013. The demographic and professional characteristics of the data to determine the validity of personal questions and 9 questions created by the researcher and the reliability of the tested questionnaire was obtained with 18 questions.Survey data obtained after applying social sciences statistics program (Statistical Package for Social Sciences, social sciences and statistics program) was evaluated using SPSS 15.0 statistical program. Data number, percentage calculations, Pairled-Sample t-test and Anova test was used. The average age of the employees obtained the findings of gender, education, marital status, place of work, according to their tenure and compared.