Bilişim teknolojilerinin hastane hizmet performansına etkisi
Effect of information technology services hospital performance
  1. Tez No: 399003
  2. Yazar: İBRAHİM NOKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİLÜFER ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yönetim, kaynakların en verimli biçimde kullanılarak gereken işlerin, istenilen biçimde, gereken yer ve sürede, insanlar aracılığı ile yaptırılmasıdır. Günümüzde sağlık hizmetleri o kadar gelişmiş ve genişlemiştir ki sağlık hizmetleri değişik bilgi ve becerileri olan kişilerden oluşan ekip tarafından verilmektedir. Hizmette kalitenin sağlanması ve sürdürülebilmesi için, sağlık personelinin güncel kanıtlara, rehberlere hızla ulaşılabilmeleri kaçınılmazdır. Günümüzde sağlık personelinin klasik mesleki bilgi ve becerileri yanında bilişim teknolojilerini de kullanabiliyor olmaları zorunludur. Amasya Kamu Hastaneleri Birliği hastaneleri'nde çalışanların bilişim teknolojilerini kullanım becerilerinin ve çalışanların bilişim teknolojilerinin kurumsal performansa etkileri konusundaki görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel araştırma Merzifon Karamustafa Paşa, Gümüşhacıköy Devlet Hastanelerinde çalışanlardan (N=618), tabakalı örneklem seçilmiş (N=310), örneklemin %99'una ulaşılmıştır (N=307). Gözlem-altında-anket yöntemiyle, toplanmıştır. Bilişim teknolojilerinin kurumsal performansa etkileriyle ilgili değerlendirmeler likert tipi yanıtlarla alınmış (5:en iyi etki, 1:en düşük etki), ortalama bireysel puanlardan elde edilmiştir. SPSS-11,0 programında, Kolmogorov-Smirnov, Student-t, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis ve X2 testleri ile analiz edilmiştir. İstatistik anlamlılık düzeyi olarak p≤0.05 kabul edilmiştir. Katılanların %62,2'si kadındı. Kadın ve erkeklerin yaşları benzerdi. Çalışmanın sonuçlarına göre sağlık çalışanları kendilerinin Office programları, işletim sistemleri ve internet programlarını kullanımlarını daha yetkin görmektedirler. Sağlık çalışanlarının bilişim sistemleri programlarında eğitimlerinin yetersiz olduğu, yaş, meslek, çalışılan kurum, mezuniyet, kurumdaki pozisyonlarının bilişim teknolojilerinin kurumsal performansa etkileri ortaya çıkarılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarına göre, iş yerinde iş gereğince kullanılması gereken bilgisayar programlarını kullanabilme ile ilgili eğitim alanlar daha çok hastane bilgi yönetim sistemleri ile ilgili eğitim almışlardır. Sağlık çalışanlarına göre bilişim sistemlerini ve teknolojileri kullanımı, çalışanların çalışma hızını, başarısını, işine ilgisini artırmaktadır. Ayrıca bilişim sistemleri ve teknolojileri daha çok bilgilere daha kolay ulaşma, çalışanlar arası iletişimi kolaylaştırma, kurumun finansal kaçaklarını önleme, yazışmalardaki hataları azaltma ve tıbbi hizmetlerin daha kaliteli verilmesinin de kullanıldığını ve hizmet sunumunda etkili olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The management is described ashavingpeople do necessary works in desired form, at required place and time, by using resources most efficiently. Today, health care is developed and expanded so much that health services are provided by teams of people with different skills and knowledge. To provide and maintain quality in the services, it is inevitable for health personnel to be able to accessrapidly current evidences and guides. Today, it is essential for health personnel to be able to use information technologies in addition to classical professional knowledge and skills, It is aimed to evaluateworkers' skillsin use of information technologyat the hospitals ofPublic Hospitals Association of Amasya and their opinion about effects of information technologies on corporate performance. By this cross-sectional study, stratified sample has been selected (n = 310) and 99% of the sample (N = 307) has been reached among workers of Merzifon Kara Mustafa Pasa State Hospital and Gumushacikoy State Hospital (n = 618).Survey-under-observationmethodwas utilized. Assessments about the impact of information technologieson corporate performance were collected with the Likert-type responses (5: the best impact, 1: minimum impact), the average was obtained from individual points. In the SPSS 11.0 software, it was analyzed with Kolmogorov-Smirnov, Student-t, Mann-Whitney U,Kruskal-Wallis and X 2 tests. The p≤0.05 was accepted asstatistical significance level. 62.2% of those who participated in survey were female. The ages of men and women were similar.According to the results of the study, health workers see themselves more competent in use of the Office programs, operating systems and Internet programs. It has been revealed that training of health workers in information systems programs is insufficient, and impacts of their ages, professions, institution worked at, graduation, position in the organization and information technologies on corporate performance have been revealed as well. According to health professionals involved in research, those who received training related to use of computer programs needed to be used in the workplace have received training mostly on hospital information management systems. According to health workers, use of information systems and technologiesincreasesemployees` working speed, success and the interest in the job. In addition, they are in the opinion of information systems and technologies have also been used in reachingmore information much more easily,in facilitating communication between employees, in preventing financial leakage ofthe organization, in reducing errors in writings and also in delivery of better-quality medical servicesand ofbeing effective in presenting services.