Profesyonel araç sürücülerinde sürücü davranışları ve becerileri ile alkol, madde ve ilaç kullanım yaygınlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation driver behaviors and skills with prevalance of alcohol,substance and medicine using in professional drivers
  1. Tez No: 399009
  2. Yazar: ALEV AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ANNETTE AKGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada profesyonel araç sürücüleri (PAS)'nde; sürücü davranışları ve becerileri, alkol madde ve ilaç kullanım yaygınlığı, sürücü davranışları ve becerileri ile alkol madde ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipteki bu araştırmaya İzmir'de yaşayan 90 PAS katılmıştır (30 taksi, 30 servis, 30 minibüs sürücüsü). Veriler araştırmacı tarafından yüzyüze ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle Anket Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, CAGE Tarama Testi, Sürücü Davranışları Ölçeği ve Sürücülük Becerisi Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, Ki Kare testi, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Testi ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan PAS'ların yaşları 20 ve 67 arasında olup yaş ortalaması 42,99 ± 12,74 olarak bulunmuştur. PAS'ların %38,9'u ilkokul, %16,7'si ortaokul, %38,9'u lise ve %5,6'sı üniversite mezunu olup %46,7'si 20 yıldan fazla süredir profesyonel araç sürücüsüdür. FNBT puan ortalaması 4,62 ve CAGE Tarama Testi ile belirlenen riskli alkol kullanım oranı da %24,6'dır. PAS'ların çoğunluğunun sigara (%57,8) ve alkol (%63,3) alışkanlığı vardır. Yaşam boyu en az 1 kez esrar kullanım yaygınlığı %20'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of the represent research was to investigate driver behaviors and skills, prevalence of alcohol, substance and medicinal drug using and the relationship between driver behaviors, skills, and alcohol, substance and medicinal drug using among professional drivers (PD). The descriptive cross-sectional study consisted of 90 PAS (30 taxi, 30 service and 30 minibus drivers) in Izmir. Data was collected by face to face interviewing technique using the Questionnaire Form, Fagerström Nicotine Dependence Scale, CAGE Test, Driver Behaviors Questionnaire and Drivers Skills Inventory by a researcher. All data were analyzed with SPSS v.18.0 and statistical analysis of the data obtained, Chi-Square Test, Mann-Whitney U-Test, Kruskal-Wallis Test and Spearman correlation test were used. The average age of the PD who are aged between 20 and 67 was found to be 42,99 ± 12,74. Of the PD, were 38.9% graduated from primary school, 16.7% graduated from secondary school, 38.9% graduated from high school, 5.6% graduated from college, were 46.7% professional driver more than 20 years. The average score of the FNBT was 4,62 and risky alcohol use was found to be 24,6% for CAGE. Most of the PD were found to have a habit of cigarette (57.8%) and alcohol (63.3%). Prevalence of using cannabis was 20% at least one time in lifetime.